لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

هندوراس به هواپيمای مانوئل زلایا اجازه نشستن نداد


مانوئل زلایا، ریيس جمهوری هندوراس، روز یکشنبه تلاش کرد به هندوراس بازگردد اما به هواپيمای وی اجازه نشستن داده نشد و تظاهر کنندگانی که در فرودگاه به استقبال وی آمده بودند با تيراندازی پليس روبرو شدند و در درگيری ها دستکم يک نفر کشته شد. هواپيمای آقای زولا به السالوادور رفت و در فرودگاه سن سالوادور به زمين نشست.

آقای زلایا در سن سالوادور نسبت به خشونت نظاميان و پليس هندوراس با مردم مراتب تاسف خود را ابراز داشت و خواستار پايان بخشيدن به خشونت ها شد. «روبرتو ميشلتی» که در پی کودتا در هندوراس رييس حمهوری موقت آن کشوراعلام شده است گفت که در صورت بازگشت، آقای زلایا با هجده مورد اتهام، بازداشت خواهد شد.

روز شنبه سازمان کشورهای آمریکا به اتفاق آرا به دلیل آنکه هندوراس نتوانسته است پرزیدنت مانوئل زلایا را که یک هفته قبل طی یک کودتای نظامی برکنار شده بود مجدداً به مقام خود بازگرداند، عضویت آن کشور را در سازمان به حالت تعلیق در آورد.

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه تا دیر وقت شنبه شب به گفت و گوها و سپس اعلام رای خود در واشنگتن ادامه دادند. پس از اخراج کوبا از عضویت در آن سازمان در سال ۱۹۶۲ این اولین باری است که سازمان کشورهای آمریکایی عضویت کشوری را به حالت تعلیق در می آورد.

XS
SM
MD
LG