لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

قوه قضائیه خواستار برخورد جدی تر قضات با شبکه های ماهواره ای و سایت های اینترنتی شد


آیت الله محمود شاهرودی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی با صدور بخشنامه ای خواستار برخورد جدی دادگاههای ایران با به گفته او «توسعه روز افزون شبکه های ماهواره ای مخالف نظام» شد.

آقای شاهرودی رؤسای دادگستری استانها را موظف کرده است تا شعبه هایی را برای رسیدگی به پرونده های مرتبط با ماهواره ها و سایت ها در نظر بگیرند و این شعبه ها برای بررسی پرونده ها «از نظرات کارشناسان و مسئولان امنیتی نهادهای مرتبط جهت شناسایی مقاصد، اهداف و پشتیبانی های مالی و سیاسی و اطلاعاتی» شبکه های ماهواره ای استفاده کنند.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفته است تمامی کسانی که «به نحوی از انحاء» با شبکه های ماهواره ای همکاری کنند و یا «در قالب هسته های سازمانی که از طریق سایت های اینترنتی ایجاد می شود» عضو شوند، براساس قانون مجازات اسلامی، مجازات خواهند شد.

این بخشنامه پس از آن صادر می شود که به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری موجی از نا آرامی و اعتراض های مردمی تهران و شهرهای بزرگ ایران را فرا گرفت و در پی آن دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که بخشی از این وقایع با هدایت شبکه های ماهواره ای خارج از کشور، صورت گرفته است.

همزمان پس از انتخابات نیز شماری از سایت های اینترنتی از جمله فیس بوک و بسیاری از وبلاگ ها فیلتر شد و تصاویر شبکه های خبری فارسی از جمله تلویزیون بی بی سی و صدای آمریکا به سختی و با اختلال در ایران دریافت می شد.

این مواد قانونی در بخش «تعزیرات» و «جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی» قانون مجازات اسلامی ایران قرار دارند و مجازات این بخش، حبس تا ده سال و همچنین مورد محاربه را در بر می گیرد، که یکی از مجازاتهای آن اعدام است.

بخشی از این مواد مربوط به تشکیل جمعیت یا گروه های بیش از دو نفر در داخل و خارج و یا عضویت آنها است که «هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد.»

بخشی نیز مربوط به جاسوسی است که گفته می شود اگر کسی «بدون آنکه جاسوسی کند و یا جاسوسان را مخفی نماید، افراد را به هر نحو شناسایی و جذب نموده و جهت جاسوسی علیه امنیت کشور به دولت خصم یا کشورهای بیگانه معرفی کند» مجازات خواهد شد.

طبق این بخشنامه که از سوی رئیس قوه قضاییه صادر شده افرادی که با شبکه‌های ماهواره‌ای و اينترنتی به گفته آقای شاهرودی «مخالف نظام» همکاری کنند، بر اساس مواد ۴۹۸ ،۴۹۹ ،۵۰۰ ،۵۰۴ ،۵۰۸ و تبصره ماده ۵۱۰ قانون مجازات اسلامی مجازات می شوند. این مواد قانونی مربوط به جرايم ضد امنيتی و مبارزه با نظام است و شامل مجازات زندان تا ده سال و نيز اعدام می شود .

XS
SM
MD
LG