لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

بايدن: اسراییل حق دارد بدون توافق آمریکا درباره ایران تصمیم بگیرد


جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، می گوید اسراییل حق دارد درباره هرگونه تهدیدی که از جانب ایران احساس کند، چه بدون توافق با آمریکا و چه به شکل مستقل واکنش نشان دهد.

آقای بایدن روز یکشنبه گفت واشنگتن به کشور مستقلی مثل اسراییل در صورتی که از سوی کشوری دیگر هدف تهدید قرار گیرد، دیکته نمی کند چه بکند و چه نکند. معاون رییس جمهوری آمریکا این اظهارات را در گفت و گو با شبکه خبری ABC عنوان کرد که روز یکشنبه پخش شد.

روز دوشنبه چند ساعت پس از سخنان آقای بايدن يک مقام ارشد جمهوری اسلامی گفت که اگر اسرائيل به تأسيسات اتمی ايران حمله کند با پاسخ قاطع ايران روبرو خواهد شد.

علاء الدين بروجردی رئيس کميسيون امنيت و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی ايران به خبرنگاران در ژاپن گفت که هم آمريکا و هم اسرائيل از عواقب چنين تصميمی آگاه هستند. اما آقای بروجردی در سخنان خود واکنش احتمالی ايران را مشخص نکرد.

اسراییل، ایران را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم کرده و آن را تهدیدی علیه موجودیت خود خوانده است. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز پیشتر خواستار محو اسراییل از روی نقشه جهان شده است. جمهوری اسلامی در عین حال اعلام کرده برنامه اتمی اش اهدافی صلح آمیز دنبال می کند.

دولت اسراییل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی راه دیپلماتیک را ترجیح می دهد اما از به کارگیری حمله نظامی علیه این کشور نیز پرهیز نخواهد کرد.

دریا سالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک آمریکا، نیز روز یکشنبه گفت هرگونه ضربه علیه ایران «به شدت متزلزل کننده» خواهد بود و «عواقب غیرقابل پیش بینی» در پی خواهد داشت. اما آقای مولن گفت ایالات متحده نباید گزینه نظامی را حذف کند زیرا به گفته او، ایران مسلح به سلاح اتمی نیز ثبات منطقه را به خطر می اندازد.

آقای بایدن می گوید اسراییل حق دارد تصمیم بگیرد به کارگیری چه اقدامی به نفع این کشور است. او همچنین گفت اگر ایران به مشوق های ارائه شده از سوی کشورهای قدرتمند در ازای تعلیق فعالیت های اتمی اش پاسخ مثبت دهد، هیچ کشوری نمی تواند مانع استراتژی آمریکا برای مذاکره با ایران شود.

اسراییل تنها کشور اتمی منطقه خاورمیانه به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG