لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

اهود باراک و جرج میچل درباره صلح خاورمیانه مذاکره می کنند


دولت اسراییل بار دیگر تلاش می کند تا اختلاف با واشنگتن درباره گام های لازم به منظور از سرگیری مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینی ها را حل کند.

اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، این مساله را روز دوشنبه طی دیدار با جرج میچل، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه، در میان خواهد گذاشت. آنان قرار است روز دوشنبه در لندن برای دومین بار در زمانی کمتر از یک هفته گفت و گو کنند.

اهود باراک روز یکشنبه گفت اسراییل به دنبال آن است که نقشه راه صلح خاورمیانه با حمایت آمریکا را به روندی دیپلماتیک «ترجمه کند» تا برای هر دو کشور و تمامی طرف ها قابل قبول باشد.

نقشه راه صلح که در سال ۲۰۰۳ تدوین شد از اسراییل می خواهد تا فعالیت های شهرک سازی از جمله روند طبیعی ساخت و ساز در کرانه غربی را که با فلسطینی ها بر سر آن مناقشه دارد، متوقف کند.

اسراییل برای اسکان جمعیت روبه رشد این کشور به خانه سازی در این منطقه ادامه داده است. دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، چنین اقداماتی را مانع دستیابی به صلح می داند.

بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز یکشنبه در جلسه هفتگی کابینه این کشور گفت، اسراییل از ایده «تشکیل دو کشور برای دو ملت» پشتیبانی می کند اما فلسطینی ها درباره پیش شرط های اسراییل سو ظن دارند.

اهود باراک و جرج میچل، روز سه شنبه گذشته در نیویورک ملاقات و درباره اختلافات بر سر شهرک سازی بحث کردند اما این جلسه نتیجه چشمگیری در بر نداشت.

XS
SM
MD
LG