لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

در سالگرد روز استقلال آمریکا، کره شمالی آزمایش های موشکی جدیدی انجام داد


وزارت دفاع کره جنوبی می گوید کره شمالی روز شنبه سلسله موشک هایی را در نزدیکی ساحل شرقی خود پرتاب کرد.

این اقدام در پی آزمایش های مشابه در هفته پیش صورت می گیرد. گفته می شود موشک ها هرکدام حدود ۴۰۰ کیلومتر پرواز کردند و به دریای ژاپن افتادند. این برد، موشک ها را قادر می سازد به اکثر مناطق کره جنوبی و بخش هایی از ژاپن برسند.

مقامات کره جنوبی می گویند پرتاب موشکها یک قطعنامه شورای امنیت سارمان ملل متحد را که کره شمالی را از چنین اقدامی ممنوع می سازد نقض می کند. ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نیز در بیانه ای گفت ارتش آماده است با تهدید ها و تحریکات کره شمالی مقابله کند.

کره شمالی به قایق ها توصیه کرده است تا روز پنجشنبه به آبهای شرقی آن نزدیک نشوند، معنای آن این است که ممکن است پرتاب های آزمایشی بیشتری در راه باشد.

ایالات متحده و همسایگان کره شمالی پرتاب ازمایشی چهار موشک در روز پنجشنبه را تحریک کننده نامیدند و از آن کشور خواستند به میز مذاکرات بازگردد.

در این میان، سفیر بریتانیا در پیونگ یانگ روز جمعه گفت علامتی وجود ندارد که نشان دهد کره شمالی برای پرتاب یک موشک دور بر آماده می شود.

مقامات وزارت دفاع ژاپن ماه پیش گفتند پیونگ یانگ برای پرتاب موشک دوربردی آماده می شود که قادر خواهد بود در حدود سالگرد روز استقلال آمریکا به ایالت هاوائی برسد.
با این حال، خبرگزاری کره جنوبی روز جمعه به نقل از مقامات نامشخص گفت کره شمالی احتمالاً یک موشک میان برد پرتاب خواهد کرد.
در رویدادی جداگانه، خبرگزاری کره جنوبی روز شنبه گزارش داد یک کشتی باربری کره شمالی که پس ار دنبال شدن بوسیله کشتی های امریکایی تغییر مسیر داد، ظاهراً تسلیحات سبک متعارف، از جمله تفنگ های دوره شوروی و موشک انداز حمل می کند.

XS
SM
MD
LG