لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

دو سرباز آمریکایی در شرق افغانستان کشته شدند


مقامات آمریکایی و افغان می گویند در حمله طالبان به یک پایگاه نظامی آمریکا در شرق افغانستان، دو سرباز آمریکائی و دست کم ۳۰ ستیزه گر کشته شدند.

به گفته مقامات، ستیزه گران روز شنبه پایگاهی در ناحیه زیروک، در ایالت پکتیا را زیر آتش گرفتند. ناتو می گوید یکی از خمپاره ها محتوی فسفر سفید بود.
در جریان زدوخوردهای بعدی با سربازان آمریکایی، یک بمب انداز انتحاری کامیونی حاوی مواد منفجره را به طرف پایگاه راند، اما پیش از آنکه به آنجا برسد هدف گلوله قرار گرفت و کامیون نیز منفجر شد.
درگیری زمانی پایان گرفت که ارتش آمریکا از نیروی هوائی کمک خواست. مقامات افغان می گویند دست کم ۴۰ عضو طالبان در این میان کشته شدند. ارتش آمریکا می گوید دو نفر از سربازانش در این انفجار جان سپردند و دست کم هفت سرباز آمریکائی و دو سرباز افغان نیز مجروح شدند.

حمله روز شنبه در همان ایالتی صورت گرفت که گفته می شود شورشیان در آنجا روز سه شنبه یک سرباز آمریکائی را ربودند. یک جناح طالبان بفرماندهی سراج الدین حقانی در پکتیا فعال است و مسئول تعدادی از حملات عمده شناخته می شود.

زدوخورد در پکتیا چند روز پس از آن در می گیرد که ایالات متحده برای بیرون راندن شورشیان طالبان و تأمین امنیت، در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به حمله عمده ای در جنوب افغامستان دست زد.

در ناحیه دیگری در جنوب، وزارت کشور افغانستان می گوید روز شنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ایالت قندهار هفت پلیس افغان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG