لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

عراق می گوید با مداخله خارجی در روند آشتی ملی مخالف است


یک مقام عراقی می گوید درگیری خارجی در کوشش های عراق برای دست یابی به هدف آشتی ملی در میان جناح های رقیب، کار ها را پیچیده خواهد ساخت.

علی الدباغ، سخنگوی دولت این نظر را روز شنبه، یک روز پس از آن ابراز داشت که جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا، در پی گفت و گو با نوری المالکی نخست وزیر این کشور اعلام کرد ایالات متحده آماده است به عراق در حل اختلافات سیاسی کمک کند.

جو بایدن که آقای اوباما او را برای نظارت بر سیاست عراق منصوب کرده، نخستین مقام ارشد آمریکایی است که از زمان خروج سربازان ایالات متحده از شهرهای عراق در روز سه شنبه از آن کشور دیدن می کند.

او روز شنبه با شرکت در آیین روز استقلال امریکا که با حضور سرباران آمریکایی در بغداد برپا شد، به دیدار سه روزه اش پایان داد.
معاون ریاست جمهوری آمریکا همچنین در مراسم اعطای حق شهروندی آمریکا به بیش از ۳۰۰ سرباز از ۵۹ کشور که در یکی از کاخ های صدام حسین رهبر سابق عراق ترتیب داده شده بود شرکت کرد .

او به شهروندان جدید آمریکا گفت:« شما دلیل نیرومندی آمریکا هستید» و از آنها به خاطر خدماتشان سپاسگزاری کرد.
معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین قرار بود بعدازظهر شنبه از منطقه نیمه خود مختار کردستان در شمال عراق دیدن کند، اما بدلیل توفان شدید شن که بغداد را پوشاند، ناچار شد آنرا لغو کند.

در خبری دیگر، مقامات عراقی می گویند فردی را در ارتباط با انفجار یک بمب کار گذاشته شده درون اتومبیل در روز سه شنبه در شهر کرکوک دستگیر کرده اند. در آن حادثه ۳۳ تن جان سپردند و بیش از ۹۰ نفر مجروح شدند. یک مقام ارتش می گوید گمان می شود مظنون مسئول چند بمب گذاری دیگر نیز بوده است.

همچنین روز شنبه، مقامات گفتند مردان مسلح در کرکوک در حملات جداگانه یک پلیس خارج از خدمت و یک شبه نظامی را کشتند.

XS
SM
MD
LG