لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

ولادیمیر پوتین گفت بهبود مناسبات روسیه با آمریکا به توقف طرح سپر دفاع موشکی بستگی دارد


ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه می گوید اگر ایالات متحده از طرح خود برای استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی چشم پوشی کند، مناسبات دو کشور پیشرفت خواهد کرد.

آقای پوتین روز جمعه در سخنانی در منطقه کراسنودار در جنوب روسیه بر آمادگی کشور خود برای یک همکاری کارساز تاکید کرد اما گفت مناسبات در صورتی بهبود می یابد آمریکا به گفته او «روحیه بلوک بندی» را کنار بگذارد. او در اشاره ای آشکار به ناتو گفت آمریکا همچنین باید رویکرد خود را به توسعه اتحادیه های نظامی عوض کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که قرار است روز دوشنبه با دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه در مسکو ملاقات کند، روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت پوتین هنوز نفوذ زیادی در روسیه دارد. آقای اوباما گفت طی سفرش به روسیه به او خواهد گفت دوره نگرش دوره جنگ سرد به مناسبات دو کشور به سر آمده است. پوتین نظر آقای اوباما را رد کرد و گفت او همیشه به آینده نگاه می کند.

پیشتر در روز جمعه، یک مقام ارشد روسیه گفت باراک اوباما و دمیتری مدودیف همتای روس او در جریان دیدار در مسکو اعلامیه چارچوب کاهش تسلیحات استراتژیک را امضا خواهند کرد.

سرگئی پریخودکا، مشاور مدودیف، اظهار داشت این اعلامیه شامل دستورات و رهنمودهای اصلی به مذاکره کنندگان دو کشور خواهد بود که سرگرم بررسی توافقی برای جایگزینی آن با پیمان کاهش تسلیحات استرتژیک هستند. این پیمان که در سال ۱۹۹۱ امضا شد در دسامبر سال جاری منقضی می شود.

این مقام روسی گفت کشورش امیدوار است توافق با پیمان جدید تا پایان امسال یا اوایل سال ۲۰۱۰ بدست آید.
پریخودکا اظهار داشت دو رهبر همچنین توافقنامه ای برای انتقال محموله های نظامی آمریکا از طریق روسیه به افغانستان امضا خواهند کرد.
دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در مسکو ابراز امیدواری کرد دیدار او با آقای اوباما راه های تازه ای برای همکاری با واشنگتن فراهم آورد.
XS
SM
MD
LG