لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

فیلادلفیا، گهواره استقلال آمریکا


گزارش : استزیا دی مارکو، خبرنگار صدای آمریکا در فیلادلفیا

فیلادلفیا به عنوان محل تولد ایالات متحده و گهواره استقلال این کشور شناخته شده است. این موضوع به سال ۱۷۷۶ باز می گردد و به هنگامی که ۱۳ ایالت مختلف آمریکا که تحت سلطه استعمارکنندگان بریتانیایی بودند برای نخستین بار استقلال خود را از این کشور اعلام کردند.

اهالی فیلادلفیا نیز چون دیگر مردم آمریکا این روز را که برابر با چهارم ژوئیه بوده است به عنوان روز استقلال و آزادی ملت آمریکا جشن می گیرند و امسال ۲۳۳ سال از تاریخ آن می گذرد.

برای بسیاری از جهانگردانی که به شهر فیلادلفیا در ایالت پیسیلوانیا سفر می کنند نخستین محلی که جلب توجه می کند تالار استقلال است. جایی که پدران ملی و پایه گزاران آمریکای نوین مدت ها با یکدیگر به بحث و جدل و مبادله افکار پرداختند تا بتوانند مفاد بیانیه اعلام این استقلال را نوشته و آن را به ثبت برسانند.

بیل کافلین نگهبان تالار می گوید: «مردم به این مکان می آیند تا محل تولد و گهواره آغاز استقلال ایالات متحده آمریکا را از نزدیک تماشا کنند.»

او می گوید: «همه چیز از این نقطه آغاز شده است. من فکر می کنم چیزی که اغلب مردم را از سراسر جهان به این مکان جلب می کند این است که ما ملتی هستیم که در اصل بر اساس برابری و آزادی با خواستارهایی آرمان گرا و بر مبنای کمال مطلوب پایه گذاری شده ایم. جهانگردان از اطراف و اکناف به همین دلیل می خواهند داخل این اطاق ها شوند و آن را از نزدیک تماشا کنند.»

کافلین در ادامه این سخنان می گوید: «آن آرمان های اصولی در سراسر این تالارها به رسم یادگار نگهداری شده و به طور روزانه در این محل موارد مختلف آن یادآوری می شود. در اینجا بازیگران در لباس شخصیت های کلیدی دست اندرکار استقلال آمریکا از جمله، جورج واشنگتن و بنجامین فرانکلین ظاهر می شوند و مراحل مختلف بحث و جدل ها در مورد مفاد بیانیه استقلال را در مقابل مردم به نمایش می گذارند و با جهانگردان صحبت کرده و حتی از آن ها هم نظرخواهی می کنند.»

اماکن و سمبل های دیگری نیز در فیلادلفیا وجود دارد از جمله ناقوس آزادی، تالار کارپنتر و حتی خانه ای که می گویند «بتسی راس» یک زن خانه دار نخستین پرچم آمریکای مستقل را با دست خود دوخته است. کافلین می گوید: «این نخستین پرچم آمریکا یکی از پرتماشاگرترین و پرطرفدارترین اشیا به نمایش گذاشته در اماکن تاریخی است و هر روز میلیون ها دیدارکننده و جهانگرد را به فیلادلفیا می کشاند.»

ناقوس آزادی ملت آمریکا روز هشتم جولای۱۷۷۶به صدا در آمد تا اهالی فیلادلفیا را به مکانی فراخواند که بتوانند به نخستین بیانیه عمومی استقلال آمریکا گوش دهند. در سال ۱۸۴۶ شکستگی کوچکی که روی سطح فلزی ناقوس وجود داشت گسترش پیدا کرد و به شدتی رسید که به صدا درآوردن ناقوس دیگر امکان پذیر نبود. از آن پس این ناقوس از روی برج تالار استقلال برداشته شد و در محوطه مخصوصی به نمایش گذاشته شد.

کافلین توضیح می دهد که: «این ناقوس یکی از قوی ترین سمبل های ملی به شمار می رود. من هر روز شاهد این مساله هستم. یعنی حتی تا قبل از شکستن هم این ناقوس یکی از مهمترین اشیاء موجود باقیمانده از آن زمان به شمار می رفت. امروز این ناقوس در حقیقت یک سمبل آزادی برای مردم ایالات متحده آمریکا به شمار می رود و به زودی در سراسر جهان هم آن را با همین عنوان خواهند شناخت.»

هر روز مردم بیشتری از ایالات متحده و سراسر جهان روز استقلال (چهارم ژوئیه) را در فیلادلفیا می گذرانند: «چهارم ژوئیه زمانی است که این محل حقیقتا می درخشد.»

XS
SM
MD
LG