لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

رییس جمهوری آمریکا از همکاری های روسیه تقدیر کرد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روسیه را به دلیل همکاری در کوشش برای تشویق کره شمالی و ایران به رها کردن برنامه های اتمی ستوده است و می گوید او با یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی کنار نمی آید.

آقای اوباما این دو موضوع را روز پنجشنبه در واشنگتن در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس و چند روز پیش از سفر به مسکو و ملاقات با رییس جمهوری روسیه عنوان کرد.

پرزیدنت اوباما روز یکشنبه برای دو روز گفت و گو با هدف رسیدن به توافقی در مورد پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک به مسکو می رود. پیمان فعلی در دسامبر سال جاری منقضی می شود. همچنین انتظار می رود دو رییس جمهوری درباره طرح های انتقال تدارکات از طریق روسیه برای سربازان ناتو در افغانستان بحث کنند.

آقای اوباما گفت او با ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه نیز ملاقات خواهد کرد و می خواهد او بداند که رویکردهای جنگ سرد نسبت به مناسبات آمریکا و روسیه منسوخ شده است.

پیشتر، دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد دیدار هفته آینده او با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به یافتن راه های جدید برای همکاری های دو جانبه کمک کند.

دیمیتری مدودیف در یک پیام ویدیویی که روز پنجشنبه در وب سایت کرملین منتشر شد می گوید بنظر می رسد آقای اوباما مایل است مناسبات کارسازتری بین دو کشور برقرار شود، و روسیه آماده است سهم خود را انجام دهد.

مدودیف در پیام ویدیویی خود به بدتر شدن مناسبات با واشنگتن در سالهای اخیر اشاره کرد و آنچه را «بحران اعتماد، نبود عمل و عدم تمایل به برداشتن گام های جدید» نامند یاد آور شد.

اما گفت دولت اوباما نشان داده است مایل است وضع را تغیییر دهد و گفت «ارزش های تمدن ما» روسیه و ایالات متحده را متحد می کند. دو رهبر در اوایل سال جاری در لندن ملاقات کردند و قول دادند برای رسیدن به توافقی در مورد پیمان جدید تلاش کنند. آنها پیشتر در اوایل هفته تلفنی، درباره مسائل اصلی که انتظار می رود در اجلاس مسکو مطرح شود بحث کردند.

XS
SM
MD
LG