لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

معاون رییس جمهوری آمریکا وارد بغداد شد


جوزف بایدن معاون رییس جمهوی آمریکا به بغداد رفته است. کاخ سفید هدف از این دیدار را تکرار تعهد آمریکا به خارج ساختن نیروهایش از عراق توصیف کرد.

به گفته مقامات آمریکایی بایدن در جریان گفت و گو با نوری المالکی نخست وزیر و جلال طالبانی رییس جمهوری عراق درباره اهمیت دست یافتن به ثبات سیاسی در کشور بحث خواهد کرد.

دیدار آقای بایدن دو روز پس از خروج سربازان آمریکایی از شهرهای عراق صورت می گیرد. کاخ سفید روز سه شنبه بایدن را مسئول نظارت بر سیاست عراق اعلام کرد.

پیشتر، مقامات دفاعی در عراق می گویند هدف کشور این است که ارتش خود را برای مقابله با چالش های امنیتی در پی خروج سربازان آمریکایی از شهر، تقویت کند.

محمد العسکری، سخنگوی وزارت دفاع، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت عراق بر آن است تواناییهای هوایی خود را افزایش دهد تا وقتی تمام نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شدند، آماده باشد. العسکری خروج سربازان آمریکایی از مناطق شهری را ستود، و گفت این کار به آرامی و بدون هیچ مشسکلی صورت گرفت.

پیشتر،در روز پنجشنبه، در بمب گذاری هایی در بغداد دست کم سه تن کشته شده اند.

در نخستین خشونت از هنگام خروج سربازان آمریکایی از شهرهای عراق، مقامات می گویند یک بمب کنارجاده ای روز پنجشنبه به یک واحد گشت نظامی در پایتخت برخورد کرد، یک سرباز را کشت و دست کم هشت نفر را مجروح کرد.

در انفجار یک بمب اتومبیلی در جنوب بغداد نیز دو تن جان سپردند و ۱۵ نفر زخمی شدند.

یک سخنگوی امنیتی در بغداد گفت سربازان عراقی برای متوقف ساختن حملات تروریستی احتیاط های لازم را بکار می برند.

در این میان، پلیس در شهر کرکوک در شمال عراق گفت مردان مسلح یک افسر ارتش عراق را در نزدیکی خانه اش کشتند.

خشونت در کرکوک در هفته های اخیر شدت گرفته است. روز سه شنبه، انفجار بمبی در یک بازار ۳۳ تن را کشت.

XS
SM
MD
LG