لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

نیروهای آمریکا و افغان در قرارگاه های طالبان مستقر می شوند


حدود چهار هزار تکاور دریایی آمریکا و صدها نفر از نیروهای امنیتی افغانستان در قرارگاه های طالبان در جنوب افغانستان موضع می گیرند.

سخنگویان ارتش آمریکا گزارش دادند زد و خوردهای پراکنده ای بین سربازان وشورشیان که منطقه را از دیرباز در کنترل داشتند، در گرفت. هیچ تلفاتی نیز گزارش نشده است.

سربازان آمریکایی و حدود ۶۵۰ سرباز و پلیس افغان، در نخستین ساعات سحرگاهی، زیر پوشش تاریکی، به هجوم در دره رود هلمند سفلی، قلب شورش طالبان، پیوستند. در سوی دیگر مرز در پاکستان، ارتش می گوید سربازانی را برای بستن راه فرار ستیزه گران مستقر کرده است.

گزارش های منابع محلی حاکی است سربازان چند ساعت پس از آغاز هجوم، ناحیه «خان نشین» را از کنترل طالبان بیرون آوردند و حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، پیام تبریکی برای نیروهای نظامی و شهروندان در آنجا فرستاد.

هجوم زمینی وهوایی در افغانستان، بزرگترین عملیاتی است که تکاوران دریایی آمریکا از هنگام نبرد برای تصرف شهر فلوجه در عراق در سال ۲۰۰۴ به آن دست زده اند.

فرماندار هلمند به صدای آمریکا گفت حملات قبلی در منطقه اغلب بدون نتیجه پایان می گرفت و طالبان پس از خروج سربازان بار دیگر نواحی از دست داده را تصرف می کردند.

فرماندهان آمریکایی می گویند «حمله شمشیر» به دلیل وسعت و نیز هدف آن که ماندن در سرزمین هایی است که از طالبان پس گرفته می شود، با ماموریت های گذشته متفاوت است.

برخی از سربازان در خودروهای زرهی وارد شهرک ها و روستاها شدند، در حالی که دیگران از هلیکوپترها فرود آمدند.

ارتش آمریکا می گوید سربازان ماموریت دارند شورشیان را بیرون برانند و امنیت را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ مرداد ماه (۲۰ اوت) برقرار کنند.

ارتش پاکستان می گوید برای بستن راه ستیزه گرانی که از هجوم نظامی «حمله شمشیر» در افغانستان فرار می کند، سربازانی را در امتداد مرز مستقر ساخته است.

در رویدادی جداگانه، در روز پنجشنبه، یک سخنگوی نظامی آمریکا گفت شورشیان روز سه شنبه یک سرباز آمریکایی را در شرق افغانستان به اسارت گرفتند. جزییات دیگری در این باره منتشر نشده است.

سرتیپ آمریکایی، لری نیکولیسون، در اظهار نظری در مورد هجوم جدید در جنوب افغانستان گفت سربازان پاسگاه هایی خواهند ساخت و در میان مردم در منطقه کشت خشخاش، زندگی خواهند کرد.

ایالت هلمند مرکز اصلی تولید تریاک در افغانستان است، که بیش از ۹۰ درصد تقاضای جهانی را فراهم می آورد. مقامات آمریکایی می گویند تجارت تریاک بخشی از هزینه های شورش طالبان را تامین می کند.

XS
SM
MD
LG