لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

گزارش سیاسی: تشدید تحریم های آمریکا علیه کره شمالی  و استفاده پیونگ یانگ از یک شرکت پوششی در ایران


دیوید گولاست، خبرنگار صدای آمریکا، وزارت امور خارجه

ایالات متحده روز سه شنبه نام دو شرکت دیگر را به فهرست شرکت هایی که به برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی کمک کرده و مورد تحریم قرار گرفته اند، افزود.

این اقدام همزمان با سفر فرستاده ویژه ایالات متحده به پکن انجام شد. ماموریت فرستاده ویژه واشنگتن با هدف جلب حمایت چین به منظور تشدید تحریم های اقتصادی شدیدتر علیه پیونگ یانگ است.

دولت اوباما علیه دو شرکت، یکی در کره شمالی و دیگری در ایران که برای کره شمالی فعالیت می کنند، تحریم های جدیدی اعمال کرده است.

ایالات متحده در تلاش است تا چین و دیگر کشورهای آسیایی را متقاعد کند که برای توقف برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی اقدام مشابهی انجام دهند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است دارایی های شرکت بازرگانی نامچونگ گانک کره شمالی از سوی ایالات متحده مسدود شده است.

بنا به گفته وزارت امور خارجه این شرکت در خرید لوله های آلومینیومی و دیگر سخت افزارهایی که در برنامه غنی سازی اورانیوم استفاده می شود، دست داشته است.

در همین حین، وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرده است دارایی های هنگ کنگ الکترونیک، مستقر در منطقه آزاد تجاری کیش در ایران نیز مسدود شده است.

این شرکت به فراهم آوردن خدماتی برای شرکت های کره شمالی که بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تحریم شده اند، مظنون است.

استوارت لوی، معاون وزیر خزانه داری می گوید کره شمالی برای عقد معاملات غیر قانونی شرکت هایی چون هنگ کنگ الکترونیک را سپر بلای خود قرار می دهند.

وزارت خزانه داری می گوید هنگ کنگ الکترونیک تبادل پول از ایران به یک بانک کره شمالی که بازوی مالی شرکت «کومید» است را تسهیل می کرده است. کومید شرکتی است که صادر کننده عمده تجهیزات و فن آوری موشک بالیستیک کره شمالی قلمداد می شود.

بر اساس تحریم های جدید، کلیه دارایی های این دو شرکت در ایالات متحده مسدود خواهد شد و کلیه فعالیت ها و تبادلات بازرگانی آن ها با افراد و شرکت های آمریکایی ممنوع اعلام شده است.

گرچه مشخص نیست این تحریم ها چه تاثیری خواهند داشت اما در نهایت بر تعهد ایالات متحده بر تنگ تر کردن حلقه تحریم این کشور علیه کره شمالی مهر تایید می زند.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید :« فیلیپ گلدبرگ، فرستاده ویژه جدید آمریکا به چین و دیگر کشورهای آسیایی سفر خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند این کشورها به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی که در اوایل سال جاری پس از اولین آزمایش هسته ای کره شمالی اعمال شد، سر می نهند. آقای گلدبرگ، هماهنگ کننده اجرای مفاد قطعنامه ۱۸۷۴ شورای امنیت سازمان ملل است. وی همراه با یک هیات درون سازمانی متشکل از نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل، وزارت خزانه داری و دفاع به چین سفر می کند. این هیات که وی سرپرستی آن را بر عهده دارد در دوم و سوم ماه ژوئیه با نمایندگان وزارت خارجه و دیگر وزارت خانه های چین پیرامون این قطعنامه دیدار و گفتگو خواهد کرد.»

کلی گفت گلدبرگ، سفیر پیشین ایالات متحده در بولیوی با دیگر همتایان ایالات متحده در منطقه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

قطعنامه ۱۸۷۴، که آزمایش های هسته ای کره شمالی را محکوم می کند،تحریم های شدیدی را علیه این کشور اعمال می کند. تحریم های مطرح شده در این قطعنامه با هدف قطع هر گونه کمک مالی به فعالیت های غنی سازی، هسته ای و موشکی پیونگ یانگ تصویب شده است.

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی گزارش داده متقاعد کردن چین، بزرگترین شریک تجاری و یاور مالی کره شمالی، یکی از بزرگترین چالش های گلدبرگ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG