لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

سازمان کشورهای آمریکایی به رهبران کودتای هندوراس اولتیماتوم داد


سازمان کشورهای آمریکایی تهدید کرده است که اگر مانوئل زلایا رییس جمهوری معزول هندوراس در مقامش ابقا نشود، عضویت آن کشور در سازمان را لغو خواهد کرد.

خوزه میگل اینسولزا، دبیر کل OAS روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت رهبران کودتای نظامی سه روز فرصت دارند آقای زلایا را به مقامش باز گردانند. اینسولزا این اولتیماتوم را پس از چند ساعت مذاکره در میان اعضای سازمان در مقر آن در واشنگتن صادر کرد.

سربازان روز یکشنبه زلایا را بزور از هندوراس اخراج کردند، این اقدام زمانی انجام گرفت که او قصد داشت انجام اصلاحاتی در قانون اساسی کشور را به همه پرسی بگذارد.

منتقدین گفتند مقصود او این بود که بتواند برای دور دوم کاندیدای ریاست جمهوری بشود.

زلایا این اتهام را تکذیب می کند و قصد دارد ظرف چند روز همراه با اینسولزا و نیز روسای جمهوری آرژانتین و اکوادور و رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد باز گردد.

مقامات در دولت موقت هندوراس قول داده اند زلایا را دستگیر کنند.

وزیر دادگستری می گوید زلایا به ۱۸ فقره تخلف، از جمله خیانت به کشور و سوء استفاده از قدرت متهم است. وزیر امور خارجه به سی ان ان گفت زلایا به قاچاق مواد مخدر نیز متهم است.

زلایا روز سه شنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برکناری اش را «غیردمکراتیک و غیر قانونی» توصیف کرد و گفت او قصد دارد دوره ریاست جمهوری را که در ژانویه منقضی می شود، تمام کند.

ایالات متحده در محکوم ساختن کودتای هندوراس به کشورهای دیگر و سازمان ملل متحد پیوسته است.

روز چهارشنبه، اسپانیا اعلام کرد در اعتراض به این رویداد سفیر خود از هندوراس را فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG