لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

محمد خاتمی: انتخابات ریاست جمهوری «کودتایی» علیه دمکراسی بود


محمد خاتمی رییس جمهوری سابق ایران انتخابات ریاست جمهوری را «کودتایی» علیه دمکراسی توصیف کرده است.

خاتمی این نظر را روز چهارشنبه و دو روز پس از آن ابراز داشت که شورای نگهبان انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد را تایید کرد.

پیشتر، میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده ریاست جمهوری ایران و رهبر اصلاح طلب گفت انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد «مشروعیت» ندارد و از طرفدارانش خواسته به مبارزه برای حقوق مردم ادامه دهند.

موسوی در بیانیه ای در وب سایت خود همچنین خواهان آزادی کسانی که در جریان اعتراضات بازداشت شدند، آزادی مطبوعات و اصلاح انتخابات شد.

در لندن، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، «تاسف عمیق» خود را از رفتار اخیر جمهوری اسلامی، از جمله دستگیری اعضای سفارت آن کشور تکرار کرد. او این اقدام را «غیر قابل توجیه» نامید و گفت قابل قبول نیست که بعضی ها در ایران سعی دارند از بریتانیا «بعنوان توضیحی برای صداهای مشروع مردم ایران که خواهان دمکراسی هستند» استفاده کند.

انتظار می رود مقامات اتحادیه اروپا روز پنجشنبه پیشنهاد بریتانیا را برای فراخواندن سفیران تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه از ایران بررسی کنند.

خبرگزای فارس بنقل از سرلشکر حسن فیروز آبادی فرمانده ارتش ایران می گوید مداخله اتحادیه اروپا در ناآرامی های پس از انتخابات، مذاکره درباره برنامه اتمی ایران را بخطر انداخته است.

نخست وزیر سوئد، که دولت او ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز چها رشنبه گفت اتحادیه اروپا باید از طرفداران دمکراسی در ایران حمایت کند، اما لازم است مراقب باشد به تنش در کشور دامن نزند.

پیشتر، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می گوید در جریان اعتراضات اخیر ۲۰ تن کشته شدند و ماموران بیش از یک هزار نفر را دستگیر کردند.

خبرگزاری فارس به نقل از اسماعیل احمدی مقدم گفت اکثر بازداشت شدگان آزاد شده اند و پرونده های بقیه به پلیس و دادگاه های انقلاب در تهران فرستاده شده است.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی همچنین گفت مقامات امنیتی در جستجوی دکتر آرش حجازی هستند که به رسانه های بریتانیا گفت یک عضو نیروی بسیج ندا آقا سلطان را کشت. او از آن زمان به لندن گریخته است.

گروه های طرفدار حقوق بشر شمار کشته شدگان را بمراتب بالاتر می دانند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه خواست سعید حجاریان، اصلاح طلب معلول که در جریان تظاهرات دستگیر شد، به محلی با تجهیزات کافی پزشکی منتقل شود یا در اختیار خانواده اش قرار گیرد.

روز چهارشنبه، مقامات جمهوری اسلامی یک روزنامه اصلاح طلب متحد مهدی کروبی را توقیف کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که او دولت را غیر قانونی نامید، محکوم کرد و قول داد به مبارزه با نتایج انتخابات ادامه دهد.

در این میان، در این باره که چه تعدادی از ۹ کارمند محلی سفارت بریتانیا هنوز زندانی هستند گزارش های ضد و نقیضی می رسد. تلویزیون دولتی «پرس تی وی» روز چهارشنبه گفت یک نفر در بازداشت بسر می برد.

XS
SM
MD
LG