لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۱

گزارش سیاسی: چشم اندازی بر  انتخابات آتی ژاپن


آکیکو فوجیتا، خبرنگار صدای آمریکا، توکیو

یک حزب تازه تاسیس سیاسی برای نخستین بار پس از گذشت بیش از یک دهه، می تواند قدرت را در اختیار بگیرد. احتمال پیروزی حزب دموکرات که با نام اختصاری دی پی جی شناخته می شود، در انتخابات سراسری ژاپن که در ماه سپتامبر برگزار می شود، بسیار زیاد است.

در صورت تحقق این پیروزی، حزب لیبرال دموکرات که بیش از ۶۰ سال در راس قدرت نشسته است، بر کنار خواهد شد.

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن، با تایید نه چندان چشمگیری از سوی حزب لیبرال دموکرات، ماه سپتامبر گذشته به قدرت رسید. یاسو فوکودا، نخست وزیر پیشین پس از کاهش ۳۰ درصدی حمایت کابینه خود، از مقام خود استعفا داده بود.

حزب لیبرال دموکرات امیدوار بود تغییر در رهبری، میزان حمایت از این حزب را افزایش دهد.

با این وجود پس از گذشت ۹ ماه، آمار نشان می دهد آقای آسو از حمایت کمتر از ۲۰ درصد برخوردار است.

استفن رید، استاد دانشگاه چو می گوید :« این حزب ابتدا با حمایت اکثریت قدم به میدان گذاشت و پس از آن دچار رکود گشت و حربه های سیاسی آن ها دیگر کارساز نیست و نتایج آن در انتخابات ماه سپتامبر مجلس عوام مشخص خواهد شد. همه ۴۸۰ کرسی مجلس آماده هستند و پیش بینی می شود حزب دموکراتیک مخالف دولت پیروز نهایی این انتخابات باشد. بسیاری از مردم اطمینان دارند حزب لیبرال دموکرات از عهده رهبری کشور برنخواهد آمد.»

بیش از ۵۰ سال است که حزب محافظه کار لیبرال دموکرات بر مسند قدرت سیاسی ژاپن تکیه زده است. از اوایل سال های ۱۹۵۰، فقط ۳ نخست وزیر عضو احزاب مخالف بوده اند و همه آنها در اوایل سال های ۱۹۹۰ دولت های اعتلافی تشکیل داده بودند.

اما از سه سال پیش که جونیشیرو کویزومی، نخست وزیر ژاپن استعفا داد، حزب لیبرال دموکرات با رسوایی های سیاسی بسیاری روبرو بوده است.

شینزو آبه، نخست وزیری که جایگزین وی شد، در سال ۲۰۰۷ در پی افشاگری هایی که از ضرر چندین میلیون دلاری دولت در پرونده های بازنشستگی حکایت می کرد، از سنت خود استعفا داد و جایگزین وی نیز فقط حدود یک سال دوام آورد.

کابینه آقای آسو نیز رسوایی های بسیاری به بار آورده اند. وزیر دارایی دولت در ماه فوریه در حالیکه مست بود در کنفرانس خبری اجلاس گروه ۷ شرکت کرد و ناچار به استعفا شد.

جانشین وی نیز به دریافت کمک های نقدی غیر قانونی به کارزار انتخاباتیش متهم شده است.

رهبر حزب دموکرات وعده داده تا هزینه های بروکراسی و اداری را کاهش دهد. وی از تعهد به افزایش مالیات بر فروش در آینده نزدیک سر باز زده است.

آقای آسو از اقزایش مالیات بر فروش طی دو سال آینده که اقتصاد احیا خواهد شد، حمایت کرده است.

رهبر حزب دموکرات ادعا کرده است به جای پروژه های زیربنایی عظیم، با کاهش مالیات اقتصاد را بار دیگر احیا خواهد کرد.

وی در ضمن خواستار اعمال اصلاحات در پروسه سیاسی ست و وعده داده تا کمک های نقدی شرکت های بزرگ را حذف کند.

او همچنین انتقال موروثی کرسی های سیاسی را که امری فراگیر شده، تقبیح کرده است.

ارقام نظرسنجی ها نشان می دهند مردم ژاپن تمایل چندانی به هیچ یک از دو نامزد نشان نمی دهند و آن ها را لایق نخست وزیری کشور نمی دانند.

XS
SM
MD
LG