لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: دولت ایران به اراده مردم خود احترام نمی گذارد  


ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا روز سه شنبه به پرسش هایی در خصوص دیدگاه واشنگتن نسبت به بحران انتخاباتی در ایران پاسخ گفت.

از وی پرسیده شد با توجه به این که شورای نگهبان بر پیروزی محمود احمدی نژاد صحه گذاشته و حتی پس از بازشماری، آرا او را بیشتر از قبل دانسته است واکنش آمریکا به این تحولات چیست؟ آیا واشنگتن همچنان صبر می کند تا ببیند مخالفان در خیابان ها چه خواهند کرد یا رویکرد دیگری در پیش می گیرد؟

ایان کلی گفت همانطور که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه گفته ما نگران آن چیزی هستیم که خانم کلینتون از آن به عنوان بحران عمیق مشروعیت در ایران یاد کرد. باید دید آیا دولت ایران به نگرانی های واقعی مردم آن کشور توجه می کند؟ به عقیده من باید این فرایند طی شود.

از سخنگو پرسیده شد چه چیزی باید طی شود؟ آیا منظورتان این است که منتظر هستید معترضان بار دیگر به خیابان ها بروند یا اینکه منتظر هستید احمدی نژاد سوگند یاد کند؟

کلی در پاسخ گفت دولت ایران باید به نگرانی بخش بزرگی از جمعیت خود به طور جدی توجه نشان دهد. همانطور که وزیر امور خارجه گفت ما بر اساس منافع ملی امریکا تصمیم خواهیم گرفت. ما اکنون دو نگرانی داریم. نخست، نگرانی در خصوص عدم اجماع در ایران. به عقیده ما دولت ایران به اراده مردم آن کشور احترام نمی گذارد. نگرانی دوم ، به نگرانی جامعه بین المللی در خصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی مربوط می شود. تا زمانی که ایران به این مسایل پاسخ ندهد، نگرانی ها بیشتر و بیشتر خواهند شد. ما همیشه نگرانی هایی در مورد فرایند سیاسی در ایران داشته ایم. این نگرانی ها بر امنیت ما و متحدان ما تاثیر داشته است. یک بار دیگر می گویم که ما بر این مبنا و بر اساس منافع کشورمان در مواجهه با ایران تصمیم خواهیم گرفت. به عقیده ما اکنون باید منتظر ماند تا شرایط داخلی ایران به سرانجام برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یادآوری کرد پروندهای هسته ای و انتخاباتی ایران دو پرونده جداگانه هستند. وی افزود یک روی سکه این است که دولت ایران به نگرانی های مردم خود توجه نکرده و حتی علیه مردم خود دست به اقدام هایی زده است. روی دیگر سکه این است که ایران تاکنون به نگرانی های جامعه بین المللی در مورد پرونده هسته ای اش پاسخ نگفته است.

در سوالی دیگر از ایان کلی پرسیده شد اگر ایرانی ها کاری را انجام دهند که شما می خواهید، آیا مشروعیت احمدی نژاد را به رسمیت خواهید شناخت و آیا چشم خود را بر روی سخت گیری های دولت ایران نسبت به مردم آن کشور خواهید بست؟

سخنگو در پاسخ گفت ما چشم خود را بر آنچه اتفاق افتاده نبسته ایم.

از وی پرسیده شد اگر ایرانی ها پشت میز مذاکره در خصوص پرونده هسته ای بنشینند چطور؟ آیا احمدی نژاد را به رسمیت خواهید شناخت؟

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت به این موضوع در زمان خودش می پردازیم.

XS
SM
MD
LG