لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

رییس جمهوری معزول هندوراس می خواهد به کشورش باز گردد


مانوئل زلایا، رییس جمهوری معزول هندوراس می گوید قصد دارد روز پنجشنبه به کشور باز گردد.

زلایا، چهار روز پس از آن که ارتش او را دستگیر و اخراج کرد، روز دوشنبه در جلسه رهبران آمریکای لاتین در نیکاراگوئه گفت امیدوار است همراه با دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی باز گردد.

سربازان هندوراس، به دستور دادگاه عالی، بامداد یکشنبه زلایا را دستگیر و اور ا با هواپیما به کاستا ریکا بردند. ایالات متحده و کشورهای دیگر این اقدام را محکوم کرده اند و می گویند زلایا هنوز رییس جمهوری هندوراس است.

انتظار می رفت او امروز – سه شنبه – در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند. در واشنگتن سازمان کشورهای آمریکایی قرار است جلسه ویژه دیگری برای بحث درباره این وضیعت هندوراس تشکیل دهد.

روز دوشنبه، نیروهای امنیتی هندوراس با بیش از یک هزار نفر که به آنچه آنرا کودتا می نامیدند معترض بودند، درگیر شدند. پلیس برای عقب زدن آنها، که در خارج از کاخ ریاست جمهوری در پایتحت جمع شده بودند، به گاز اشک آور متوسل شد.

پرزیدنت اوباما گفته است عزل رییس جمهور هندوراس «قانونی نبود» و ایالات متحده هنوز او را رییس جمهوری کشور می داند. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه از هندوراس خواست نظام دمکراتیک و قانون اساسی را دوباره برقرار سازد.

دادگاه عالی هندوراس می گوید به این دلیل دستور دستگیری زلایا را صادر کرد که او سعی داشت تغییر در قانون اساسی را که اجازه خواهد داد او برای بار دوم کاندید ریاست جمهوری شود به همه پرسی بگذارد. دادگاه حکم داده بود که رفراندوم غیر قانونی است. زلایا درسال ۲۰۰۶ برای یک دوره چهار ساله انتحاب شد. قانون اساسی ۱۹۸۲ انتخابات دوباره را ممنوع می کند.

قانونگزاران هندوراس روز یکشنبه رییس پارلمان را بعنوان رییس جمهور منصوب کردند. او گفت افزایش قدرت و ارتقای مقامش قانونی بود نه یک کودتا. وی با فشارهای فزاینده بین المللی از سوی دولت های خارجی از جمله ایالات متحده، مکزیک و ونزوئلا روبرو است.

XS
SM
MD
LG