لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

انفجار بمب در کرکوک دست کم ۲۴ تن کشته برجا گذاشت


در انفجار یک بمب اتومبیلی در بازاری در شهر کرکوک در شمال عراق دست کم ۲۴ تن کشته شدند.

انفجار، که حداقل ۲۵ نفر نیز در آن مجروح شدند، روز سه شنبه و در حالی روی داد که نیروهای عراقی رسما کنترل امنیت در بغداد و دیگر مناطق شهری را بدست گرفتند.

منطقه نفتخیز کرکوک در مرکز مبارزه قدرت بین گروههای قومی و مذهبی شامل کردها، اعراب، ترکمن ها، مسلمانان و مسیحیان قرار دارد. پیشتر، دولت عراق سه شنبه را در پی خروج سربازان آمریکیئی از شهرها «روز حاکمیت ملی» اعلام کرد. نوری المالکی نخست وزیر از اعضای ارتش عراق سان دید و این روز را یک «پیروزی بزرگ» نامید.

در حالی که برخی از عراقی ها از خروج سربازان خوشحال هستند، دیگران از این تغییر در امنیت احساس ناراحتی می کنند و از آن بیم دارند که بر حملات ستیزه گران افزوده شود.

خروج سربازان بخشی از پیمان امنیتی امریکا و عراق است که یک جدول زمانی برای خارج شدن تمام نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱ تعیین می کند. در حال حاضر، ده ها هزار سرباز آمریکایی برای آموزش و راهنمایی نیروهای عراقی، و انجام وظایف رزمی در خارج از شهرها، در عراق باقی خواهند ماند.

در همین حال، هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، در گفتگوی اختصاصی با برنامه خبرها و نظرهای شبکه فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که همه زندانیان بازداشت شده توسط نیروهای آمریکایی به نیروهای عراقی تحویل داده می شوند.

امروز یک منبع مطلع در دولت عراق که نخواست نامش فاش شود به شبکه فارسی صدای آمریکا گفت که دولت عراق از سه شنبه که وظیفه نظارت بر همه زندانیان را بر عهده گرفته، قصد دارد به زودی بسیاری از افراد بازداشت شده ایرانی توسط نظامیان آمریکا به اتهام مشارکت در عملیات تروریستی را آزاد سازد. از جمله ۵ ایرانی که در ژانویه ۲۰۰۷ در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، توسط نیروهای آمریکایی به اتهام سازماندهی عملیات تروریستی در عراق دستگیر شدند را آزاد کند. افرادی که جمهوری اسلامی آنها را دیپلمات های ایرانی خوانده و بارها خواستار آزادیشان شده است. به گفته کارشناسان سیاسی عراق، ازادی این ۵ ایرانی باعث گشایش در روابط آمریکا و ایران در عراق خواهد شد.XS
SM
MD
LG