لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

عفو بين الملل: رهبران سياسی ايران در زندان شکنجه ميشوند تا برای هميشه خاموش گردند


در بيانيه ای که روز دوشنبه ٨ تيرماه منتشر شده است سازمان عفو بين الملل نگرانی عميق خود را در رابطه با احتمال شکنجه آن دسته از رهبران سياسی که در روزهای پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران بازداشت و زندانی شده اند ابراز کرده است.

مقامات اين نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر علت اعمال شکنجه عليه رهبران سياسی در بند را وادار کردن آنها به اعتراف دانسته اند تا زمينه برای برگزاری محاکم غير عادلانه برای اين زندانيان آماده شود. سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود می افزايد با اعترافا تی که به زور و تحت شکنجه از رهبران سياسی زندانی گرفته شده می توانند در دادگاه به مرگ مجکوم شوند.

محسن امين زاده، عبدالله رمضان زاده و مصطفی تاجزاده درساعات اوليه روز ١٦ ژوئن در منازل خود بازداشت شده و اين همزمان با دستگيری بسياری از رهبران سياسی در کشور بوده است. مقامات سازمان عفو بين الملل می گويند از اخبار رسيده به اين سازمان اين سه تن به بند ٢٠٩ زندان اوين در تهران منتقل شده اند که تحت نظارت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی قرار دارد و شکنجه زندانيان رويه معمول در اين بند به شمار می آيد.

خانم حسيبا حاج سهراوی معاون بخش خاورميانه و شمال آفريقای سازمان عفو بين الممل می گويد: «اگر بيم و نگرانی ما در رابطه با اعمال شکنجه عليه رهبران سياسی درست باشد اين در حقيقت ترفندی است که مأموران امنيتی جمهوری اسلامی بکار گرفته اند تا رهبران سياسی منتقد دولت را يک بار برای هميشه ساکت کنند و سايرين مخالفان را نيزبا اين عمل دلسرد سازند.»

در بيانيه سازمان عفو بين الملل به سخنان احمد خاتمی در مراسم نماز جمعه در دانشگاه تهران در روز ٢٦ ژوئن اشاره شده که وی از مقامات قضايی کشور خواست تا شرکت کنندگان در تظاهرات را بيرحمانه مجازات کنند، ويک روز پس از آن نيز محمد رضا حبيبی دادستان کل اصفهان نيز گفته است عوامل ناآرامی ها پس از انتخابات می توانند به مرگ محکوم شوند.

مقامات سازمان عفو بين الملل می گويند درست پس از بازداشت و زندانی شدن محسن امين زاده، عبدالله رمضان زاده و مصطفی تاجزاده، وزير اطلاعات، غلام حسين محسنی اژه ای به خبرگزاری فارس گفته است: «٢٦ تن از دست اندرکاران نارآميهای پس از انتخابات بازداشت شده اند.»

خانم حاج سهراوی از سازمان عفوبين الملل با اشاره به همين سخنان وزير اطلاعات و امام جمعه تهران میگويد: «اين اظهارات بر نگرانی ها بيشتر می افزايد زيرا نشان از برنامه ريزی مقامات جمهوری اسلامی دارد که قصد محاکمه رهبران سياسی در بند با اتهاماتی از پيش ساخته شده را دارند.»

در اين بيانيه همچنين گفته شده است که مقامات جمهوری اسلامی بدون انتشار جزئيات اعلام کرده اند ٨ بسيجی در جريان تظاهرات پس از انتخابات کشته شده اند، اما مقامات سازمان عفو بين الملل بيم آن دارند که کشته شدن اعضای بسيج به رهبران سياسی در زندان نسبت داده شود.

در اين بيانيه سازمان عفو بين الملل از آيت الله خامنه ای خواسته است تا دستور منع شکنجه زندانيان را صادر کند و به وی هشدار داده شده تا بطور علنی از عوامل تحت فرمان خود بخواهد که امنيت و سلامت زندانيان را تضمين نمايند.XS
SM
MD
LG