لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

سازمان عفو بين الملل: جمهوری اسلامی باید هر چه سريعتر عبدالفتاح سلطانی و ساير بازداشت شدگان را آزاد کند


سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای در روز دوشنبه ۸ تيرماه از مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی هر چه سريعتر و بدون هيچگونه قيد وشرط عبدالفتاح سلطانی يکی از مدافعان سرشناس حقوق بشر در ايران و ساير بازداشت شدگان در ظرف روزهای پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در کشور شده است.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است پس از آنکه محمود احمدی نژاد برنده انتخابات در روز ۲۲ خرداد ماه در ايران اعلام شد، مردم به دليل اعتراض نسبت به نتيجه اين انتخابات در سراسر کشور دست به تظاهرات زده اند.

به گفته اين قديمی ترين نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر در جهان تا کنون در جريان تظاهرات مسالمت آميز پس از انتخابات درايران حداقل ۱۷ نفر کشته و دهها تن مجروح شده اند. سازمان عفوبين الملل در بيانيه خود می افزايد: «مقامات جمهوری اسلامی همچنين صدها روزنامه نگار، دانشجو، فعال سياسی، منتقد دولت و مدافع حقوق بشر را بازداشت و زندانی کرده اند.»

عبدالفتاح سلطانی، وکيل سرشناس و عضو کانون مدافعان حقوق بشر، که يکی از همکاران نزديک شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل به شمار می رود در ميان بازداشت شده گان دو هفته اخير است. آقای سلطانی روز ۲۶ خرداد ماه بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در سلول انفرادی در مکانی نامعلوم به سر می برد.

درهمين رابطه سازمان عفو بين الملل، عبدالفتاح سلطانی را يک زندانی عقيدتی قلمداد کرده و خواهان آزادی سريع و بدون قيد و شرط وی شده است. در اين بيانيه افزوده شده است که آقای سلطانی در گذشته به دليل فعاليت هايش در زمينه حقوق بشر و همچنين دفاع از زندانیان شناخته شده ای مانند اکبر گنجی و خانواده زهرا کاظمی، روزنامه نگار کانادايی ايرانی تبار، که در اوين به دليل شکنجه های شديد جان خود را ازدست داد به زندان رفته است.

مقامات سازمان عفو بين الملل همچنين در بيانيه خود از اينکه افرادی که در روزهای پس از برگزاری انتخابات بازداشت و زندانی شده اند مورد شکنجه و آزار و اذيت قرار بگيرند ابراز نگرانی کرده اند.

در ميان روزنامه نگاران، دانشجويان و فعالين سياسی سرشناس که پس از انتخابات در بازداشت به سر می برند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نيست اسامی افراد زير به چشم می خورد: احمد زيدآبادی،عبدالله مومنی، شيوا نظرآهاری، مازيار بهاری، مصطفی تاجزاده، سعيد حجاريان، سعيد ليلاز، محمد مصطفايی، کامبيز نوروزی، محمد توسلی، علی مزروعی، عبدالله رمضان زاده، محمد علی ابطحی، محمد جواد امام، محسن امين زاده، علی تاجرنيا، جهان بخش خانجانی، علی اصغر خداياری، سعيد شيركوند، محسن صفايی فراهانی، سيد شهاب الدين طباطبايی، غلامرضا ظريفيان، محسن ميردامادی، بهزاد نبوی، صادق نوروزی و مجيد نيری.

خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که برخی از این بازداشت شدگان زیر شکنجهاند تا در «اعترافهای تلویزیونی» شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG