لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

مانوئل زلایا رییس جمهوری برکنار شده هندوراس به نیکاراگوئه رفت


مانوئل زلایا، رییس جمهوری برکنار شده هندوراس، به دنبال آنچه که آن را کودتای نظامی ارتش به دستور دادگاه عالی نامید، اکنون در نیکاراگوئه است.

آقای زلایا قرار است روز دوشنبه با دیگر رهبران کشورهای آمریکای لاتین ملاقات کند. او شامگاه یکشنبه از کوستاریکا برای شرکت در اجلاس از پیش تعیین شده روسای جمهوری آمریکای لاتین وارد نیکاراگوئه شد.

بامداد یکشنبه ارتش هندوراس، آقای زلایا را در خانه اش بازداشت کرد و او را به سرعت به کوستاریکا فرستاد. رییس جمهوری هندوراس در حالی برکنار شد که قصد داشت با برگزاری رفراندوم دوره رياست جمهوری خود را تمديد کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه درباره این مساله بحث می کند.

فردی که از سوی قانونگزاران هندوراس برای جانشینی موقت آقای زلایا تعیین شده می گوید گرفتن این پست پس از طی سلسله مراتب قانونی انتقالی صورت گرفته است.

«روبرتو میشلتی»، رییس کنگره هندوراس، پس از ادای سوگند در سمت جدید گفت برکناری مانوئل زلایا کودتا نبود. آقای میشلتی تا روز سه شنبه حکومت نظامی در این کشور اعلام کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، و مسئولان آمریکایی برکناری مانوئل زلایا را محکوم کرده اند.

آقای زلایا خود را«قربانی آدم ربایی» می داند و قصد ندارد هیچ دولت جایگزینی را به رسمیت بشناسد.

دادگاه عالی هندوراس اعلام کرده به خاطر تلاش رییس جمهوری برای برگزاری رفراندومی که این دادگاه آن را غیرقانونی خوانده، به ارتش هندوراس دستور داده تا رییس جمهوری را بازداشت کند.

XS
SM
MD
LG