لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

شورای نگهبان صحت انتخابات ریاست جمهوری ایران را تایید کرد


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در نامه ای به صادق محصولی، وزیر کشور، اعلام کرد این شورا پس از بررسی ۱۰ درصد از آرا صندوق ها، صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تایید می کند.

دبير شوراى نگهبان در اين نامه كه از راديو و تلويزيون دولتى ايران خوانده شد گفت اعتراض ها و شكايات ایراد شده به انتخابات از سوی دیگر کاندیداها وارد نبوده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، نیز از آمادگی این شورا برای بازشماری ۱۰ درصد از صندوق ها برای اطمینان بیشتر و جلب اعتماد هواداران نامزدها خبرداده بود.

در نامه شورای نگهبان به صادق محصولی آمده است: «از آنجا كه بخش عمده اى از موارد اعلامى از مصاديق تخلف يا تقلب انتخاباتى خارج و بعضاً تخلفات مختصرى هستند كه وقوع آن در اغلب انتخابات مشهود و غيرقابل اعتناست، سرانجام شوراى نگهبان با بررسى موضوع در جلسات عديده و با وارد ندانستن شكايات و اعتراضات، صحت انتخابات دهمين دوره رياست جمهورى را طبق ماده ۷۹ قانون انتخابات رياست جمهورى مورد تاييد قرار داد.»

شورای نگهبان پس از اعتراض ها و تظاهرات گسترده مردم و جنجال بر سر نتيجه آن صحت انتخابات را تایید می کند. تظاهرات اعتراضی صدها هزار تن از معترضان به نتیجه انتخابات اخیر در خيابان هاى ايران تا كنون به گفته منابع رسمی جمهوری اسلامی دست کم ۲۰ کشته و ده ها مجروح برجای گذاشته است.

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۳ خرداد، یک روز پس از برگزاری انتخابات، محمود احمدی نژاد را با ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار رای، پیروز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

بنابر گزارش ها این بازشماری، روز دوشنبه در مقابل دوربین تلویزیون دولتی ایران صورت گرفته است.

پیش از این، مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات، با اعلام این که در انتخابات تقلبی گسترده صورت گرفته، خواستار ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن شدند.

شورای نگهبان روز دوشنبه بدون حضور نمایندگان این دو نامزد، اقدام به بازشماری ده درصد از آرا کرد.

XS
SM
MD
LG