لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

رئیس جمهوری هندوراس بازداشت شد


خوزه مانوئل زلایا، رئیس جمهوری هندوراس روز یکشنبه توسط سربازان دستگیر شد. بازداشت آقای زلایا همزمان با درخواست او برای برگزاری رفراندوم درباره تغییر قانون اساسی رخ میدهد تا او بتواند برای دوره ای دیگر در سمت خود باقی بماند. به گفته نزدیکان آقای زلایا، سربازان او را صبح یکشنبه در اقامتگاهش بازداشت کردند. برخی مسئولان می گویند رئیس جمهوری هندوراس به یک پایگاه هوایی منتقل شده است.

دادگاه عالی هندوراس رفراندوم برای تغییر در قانون اساسی را غیرقانونی اعلام کرده بود و ارتش این کشور آمریکای مرکزی از کمک به سازماندهی روند رأی گیری خودداری کرد. رئیس جمهوری هندوراس در این میان یک ژنرال ارتش را به خاطر کوتاهی در محافظت از او اخراج کرد.

منتقدان می گویند رفراندوم درخواستی خوزه مانوئل زلایا، رئیس جمهوری هندوراس تلاشی بود برای تثبیت بیشتر قدرت. آقای زلایا این اتهام را رد کرده و می گوید مؤسسات و سازمان هایی چون دادگاه عالی تنها از شهروندان ثروتمند حمایت می کنند.

خوزه مانوئل زلایا در سال ۲۰۰۶ برای چهار سال به عنوان رئیس جمهور هندوراس برگزیده شد. قانون اساسی این کشور که در سال ۱۹۸۲ تدوین شده انتخاب مجدد افراد برای این سمت را منع می کند.

XS
SM
MD
LG