لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

بازداشت ۸ نفر از کارکنان سفارت بریتانیا در تهران


دیوید میلیبند وزیر امور خارجه بریتانیا خواهان آزادی فوری ۸ نفر از کارکنان ایرانی سفارت آن کشور در تهران شد. وزیر امورخارجه بریتانیا دستگیری کارکنان سفارتخانه آن کشور در ایران را اقدامی به منظور ایجاد رعب و هراس و غیر قابل قبول قلمداد کرد.

فارس، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی امروز اعلام کرد ۸ تن از کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران به اتهام دست داشتن در اغتشاشها ی اخیر بازداشت شده اند.

رسانه های دولتی از جمله تلویزیون جمهوری اسلامی نیز سخنان امروز آیت الله خامنه ای را نقل کردند که گفته است مقامهای بریتانیایی و آمریکایی سخنان مضحکی درباره رویدادهای اخیر ایران برزبان رانده اند. آقای خامنه ای بار دیگردر این سخنان، پیشنهاد میر حسین موسوی دایر برابطال انتخابات را رد کرده است. تهران در روز های اخیر آمریکا و بریتانیا را به دست داشتن درناآرامی ها و اعتراضهای خیابانی مردم ایران متهم کرده است. هفته پیش دو تن از کارکنان سفارت بریتانیا درتهران به دستور وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی اخراج شدند و لندن به تلافی این اقدام از دو تن از کارکنان سفارت ایران در بریتانیا خواست خاک آن کشوررا ترک کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین از پایین آوردن سطح مناسبات سیاسی تهران با لندن سخن گفت. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین از بیانیه گروه ۸ انتقاد کرده و آنرا مداخله در امور د داخلی خود خوانده است. گروه ۸ در گردهمایی اخیر خود ضمن محکوم کردن خشونتها در ایران از دولت خواستند به حقوق بشر وآزادی بیان واجتماعات احترام بگذارد. اشاره گروه ۸ به سرکوب اعتراضهای مردم در خیابانها و بستن راههای ارتباطاتی مردم ایران با جهان خارج و بازداشت چهره های سیاسی و دانشگاهی و مطبوعاتی بود.

در تهران میرحسین موسوی در نامه ای خطاب به شورای نگهبان با برشمردن تخلف های چهارگانه در جریان انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرده است بنا به ماده ۳۳ قانون انتخابات، ابطال انتخابات اخیر اجتناب ناپذیر است.

میرحسین موسوی، ابطال انتخابات را مناسب ترین راه برای برون رفت از معضل ایجاد شده و بازسازی اعتماد جامعه دانسته و پیشنهاد کرده است. یک مرجع مستقل و قانونی، ایجاد شود که راه را برای رسیدگی از طریق یک هیات حکمیت ملی بگشاید و اعتراضهای قانونی مردم در مرجعی که بتواند مورد وفاق عمومی و اجماع ملی باشد مورد بررسی قرار گیرد.

روز گذشته شورای نگهبان یک هیات سیاسی- روحانی را مامور بازشماری ۱۰ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری اسلامی کرد و از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات خواست نمایندگان خود و موردهای اعتراض را به این هیات معرفی و ارائه کنند. میر حسین موسوی این هیات را به دلیل بیطرف نبودن رد کرده و خواهان ابطال انتخابات شده است.

XS
SM
MD
LG