لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

آمریکا و اتحادیه اروپا از آمادگی خود برای از سرگیری مذاکرات اتمی با ایران خبر دادند


سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، می گوید برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران همچنان مسئله ای نگران کننده برای کاخ سفید است.

خانم رایس تاکید کرد منافع آمریکا آن است که با به کار گیری تمامی ابزار ممکن مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی شود. سوزان رایس روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون CBS گفت ایالات متحده درها را برای دیپلماسی دوجانبه باز گذاشته است.

از سوی دیگر دیوید اکسلراد مشاور ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت دولت این کشور برای شرکت در مذاکرات میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان آماده است. آقای اکسلراد روز یکشنبه این سخنان را در یک برنامه تلویزیونی از شبکه NBC ایراد کرد.

این درحالی است که خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد مایل است مذاکرات درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را با این کشور از نو آغاز کند.

آقای سولانا همچنین گفت اتحادیه اروپا نمی خواهد در مسائل داخلی ایران مداخله کند اما به انتقادات خود درباره عدم امنیت و بازداشت هایی که در تحولات پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران رخ داده، ادامه می دهد.

ایالات متحده و متحدان اروپایی آن معتقدند برنامه اتمی ایران ممکن است ماهیت نظامی داشته باشد. ایران می گوید برنامه اتمی اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG