لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

ناتو و روسیه روابط نظامی را از سر می گیرند


مقامات ناتو می گویند این اتحادیه و روسیه موافقت کرده اند روابط نظامی را، پس از یک گسستگی ۱۰ ماه به دلیل جنگ روسیه با گرجستان، از سر بگیرند.

این توافق امروز، شنبه، در جلسه وزیران امور خارجه دو طرف در جزیره یونانی کورفو بدست آمد.

از سر گیری روابط راه را برای تجدید همکاری های ناتو و روسیه در عملیات مبارزه با دزدی دریایی، مقابله با تروریسم و جنگ در افغانستان هموار می کند.

نشست شورای ناتو و روسیه، که در حاشیه جلسه سازمان امنیت و همکاری در اروپا تشکیل شده، بالاترین سطح تماس از زمانی است که هجوم روسیه به گرجستان بین دو طرف شکاف انداخت.

مقامات ناتو ابراز اطمینان کردند که این گردهمایی آغازی جدید در مناسبات با روسیه خواهد بود و راه را برای اجرای طرح تقویت همکاری های نظامی هموار خواهد کرد.

ناتو و روسیه در عملیات ضد دزدی دریایی، مقابله با تروریسم و جنگ در افغانستان همکای می کنند. اما پس از آن که روسیه برای متوقف ساختن گرجستان از باز گرفتن یکی از مناطق انشعابی کشور به زور متوسل شد، گفت و شنود بین آنها به حال تعلیق در آمد.

در ماه می، کوشش برای از سرگرفتن مذاکرات در سطح وزیر بر سر مانور نظامی ناتو در گرجستان، که روسیه آنرا عملی تحریک کننده نامید، متوقف شد.

یک منبع دیگر تنش طرح آمریکا برای استقرار یک سپر دفاع موشکی در اروپای مرکزی بوده است.

جلسه سازمان امنیت و همکاری در اروپا بر حل اختلافات مرتبط با گرجستان، و نیز پیشنهاد روسیه برای تدوین پیمان امنیتی جدیدی برای اروپا متمرکز است.

پس از پایان جلسه در روز یکشنبه، وزیران اتحادیه اروپا برای بحث درباره سیاست اتحادیه نسبت به ایران در جزیره یونانی باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG