لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

موسوی پیشنهاد بازشماری محدود رای ها را رد کرد


میر حسین موسوی رهبر اوپوزیسیون در ایران پبیشنهاد دولت را برای بازشماری محدود آرای انتخابات ریاست جمهوری رد کرده است و بار دیگر تاکید می کند که نتایج باید باطل شود.

موسوی در بیانیه ای در وب سایت خود بی طرفی و انصاف هیاتی را که قرار است کار باز شماری را انجام دهد زیر سئوال برده است.

شورای نگهبان پیشنهاد کرده بود ۱۰ درصد رای های انتخابات ۲۲ خرداد را که مخالفان می گویند با تقلب همراه بود بازشماری کند.

تظاهرات خیابانی انبوه که در پی اعلام نتایج انتخابات به راه افتاد اکثر در پی دستگیری صدها نفر و ادامه حضور سنگین پلیس فرونشسته است. سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید نیروهای بسیج برای متوقف ساختن اعتراضات شبانه به خانه های مردم حمله می کنند.

از زمان برگزاری انتخابات، بسیاری از طرفداران کاندیداهای مخالف هر شب به پشت بام ها می روند و فریاد الله اکبر سر می دهند، تاکتیکی که در جریان انقلاب اسلامی در ۳۰ سال پیش نیز بکار می رفت.

روز شنبه همچنین محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران انتقاد از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را تکرار کرد و گفت ایالات متحده در امور ایران مداخله می کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا - روز شنبه به نقل از احمدی نژاد گفت آقای اوباما از تغییر سخن می گوید ، اما به مداخله در امور ایران ادامه می دهد.

پرزیدنت اوباما روز جمعه خشونت های پس از انتخابات علیه معترضین در ایران را «بیدادگرانه» نامید . او همچنین گفت حوادث اخیر بر گفت و شنود یا دیپلماسی مستقیم با ایران تاثیر خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران نیز روز شنبه بیانیه گروه هشتگانه کشورهای صنعتی را محکوم کرد. بیانیه از خشونت های جاری در ایران ابراز تاسف می کند و از جمهوری اسلامی می خواهد به حقوق بشر و آزادی بیان احترام بگذارد. خبرگزاری ایرنا بنقل از یک سخنگوی وزارتخانه، گروه هشت را به مداخله و «اظهار نظرهای شتابزده» متهم می کند.

شمار رسمی کشته شدگان از هنگام براه افتادن خشونت در پی اعلام نتایج انتخابات ۲۲خرداد، ۱٧ نفر اعلام شده است اما شاهدان می گویند این رقم بمراتب بالاتر است.

در این میان، خبرگزاری فارس گزارشی منتشر کرده است که در آن گفته می شود پلیس ساختمانی را که از آن بعنوان یک مرکز عملیاتی برای کمپین یک کاندیدای ریاست جمهوری بکار می رفت اشغال کرده است. بنا به این گزارش، پلیس ادعا می کند از ساختمان بعنوان یک «مرکز فرماندهی برای جنگ روانی علیه امنیت ملی کشور» استفاده می شد.

فارس روز شنبه همچنین گزارش داد ابوالفضل فاتح، مسئول دفتر اطلاعات میر حسین موسوی به دلیل درگیری در فعالیت های پس از انتخابات، از خروج از کشور ممنوع شده است. فاتح دانشجوی پزشکی در بریتانیا است.

روز جمعه، در استکهلم، پایتخت سوئد، معترضین خشمگین بسوی سفارت جمهوری اسلامی سنگ پرتاب کردند. خبرگزاری ایرنا روز شنبه گزارش داد وزارت امور خارجه سفیر سوئد در تهران را احضار کرد و از او در باره آنچه آنرا یک «حمله تروریستی» نامید توضیح خواست. گفته می شود در این حمله یک کارمند سفارت زخمی شد.

پیشتر در روز جمعه، احمد خاتمی امام موقت جمعه تهران، در خطبه نماز در دانشگاه تهران، تظاهر کنندگان را «محارب» نامید و گفت با آنها باید «بی رحمانه» برخورد شود.

روز جمعه همچنین شورای نگهبان اتهامات تقلب در رای گیری را رد کرد و انتخابات ریاست جمهوری را «"پاکترین» انتخاباتی که تاکنون در کشور برگزار شده است نامید.

XS
SM
MD
LG