لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

خطیب نماز جمعه تهران معترضین به نتایج انتخابات در ایران را «محارب» نامید


احمد خاتمی روحانی ارشد و خطیب نماز جمعه امروز در تهران از دولت خواست رهبران حرکات اعتراضی پس از انتخابات را بشدت مجازات کند.

احمد خاتمی در خطبه نماز جمعه در دانشگاه تهران گفت با شورشیان باید بی رحمانه برخورد شود. او همچنین تظاهرکنندگان را محارب نامید، جرمی که بر اساس قوانین اسلامی، مجازات آن مرگ است.

خطیب نماز جمعه روز پنجم تیرماه، خبرنگاران خارجی را به دامن زدن به تظاهرات متهم کرد.
تظاهرات خیابانی مردم معترض به نتایج اعلام شده انتخابات از سوی وزارت کشور، که از زمان اعلام نتایج، تقریباً هر روز برگزار می شد، به دلیل حضور سنگین پلیس و سرکوب خونین معترضان تا حدود زیادی فرونشسته است.

اما روز جمعه گروه هایی از مردم برای ادای احترام به ندا آقا سلطان در بهشت زهرای تهران جمع شدند. مخالفان می گویند ندا بر اثر شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی دولتی کشته شده است، و ویدئوی مرگ ندا در خیابان کارگر تهران، در سراسر جهان پخش شد.
دراین میان، بستگان دستگیر شدگان در نامه های برای آیت الهس شاهرودی رئیس قوه قضاییه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درباره سلامت بازداشت شدگان ابراز نگرانی کردند. آنها می گویند نگران آن هستند که بازداشت شدگان، از جمله سیاستمداران اصلاح طلب، برای اعتراف به ارتکاب جرم زیر فشار قرار گیرند.

روز جمعه شورای نگهبان اتهامات تقلب در انتخابات را رد کرد و آن را سالمترین رأی گیری که تا کنون در کشور انجام گرفته است نامید.
خبرگزاری ایرنا می گوید شورای نگهبان هیچ خلافکاری عمده ای در انتخابات پیدا نکرد.
شمار رسمی کشته شدگان ۱۷ تن اعلام شده است، اما شاهدان می گویند این رقم بمراتب بالا تر است. رسانه های دولتی روز پنجشنبه گزارش دادند هشت بسیجی نیز کشته شدند.

XS
SM
MD
LG