لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

پرزيدنت اوباما خشونت عليه معترضان را در ايران «بيدادگرانه» توصيف کرد


پرزيدنت اوباما خشونت های عليه معترضان را در طی تظاهرات های بعد از انتخابات ۲۲ خرداد، «بيدادگرانه» توصيف کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید او و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در محکوم ساختن خشونت علیه تظاهر کنندگان و معترضین در ایران همصدا هستند.

آقای اوباما، که روز جمعه در کاخ سفید در کنار خانم مرکل سخن می گفت، اظهار داشت مردم ایران حق دارند گردهمائی های آرام تشکیل دهند و آزادانه سخن بگویند.

صدر اعظم آلمان نیز گفت ایرانیان حق دارند بخواهند آرای آنها شمارش شود تا انتخاب دوباره پرزیدنت محمود احمدی نژاد به اثبات برسد.

آقای اوباما گفت تردید نیست که حوادث پس از انتخابات بر مذاکرات مستقیم بالقوه بین امریکا و ایران اثر می گذارد. با این حال، او گفت بحث های بین المللی با ایران، بویژه در باره برنامه اتمی این کشور ادامه خواهد یافت.

آقای اوباما در پاسخ به این پرسش که آیا او باید از آقای احمدی نژاد، که آمریکا را به مداخله در روند انتخابات در ایران متهم کرده پوزش بخواهد گفت، ایالات متحده بیش از حد مراقب بوده است که چنین مداخله ای صورت نگیرد.

او همچنین گفت آقای احمدی نژاد باید به دقت به تعهداتی که نسبت به مردم خود دارد بیاندیشد و پاسخگویی به خانواده های کسانی را که در جریان درگیری ها هدف ضرب وشتم قرار گرفته و یا کشته و بازداشت شدند بررسی کند.

پیشتر در ایتالیا وزیران خارجه هشت کشور عمده صنعتی جهان موسوم به «جی-٨» در بیانیه ای از خشونت دولتی علیه مردم معترض ایران ابراز تأسف کردند.

در استکهلم پایتخت سوئد نیز معترضین خشمگین به طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران سنگ پرتاب کردند.

XS
SM
MD
LG