لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

مایکل جکسون هنرمندی که مورد علاقه مردم از هر فرهنگ و نژادی بود


مایکل جکسون یکی از سرشناس ترین چهره های تاریخ موسیقی پاپ بود که روز پنجشنبه ۲۵ ژوئن در خانه مسکونی خود در لس آنجلس بر اثر ایست قلبی درگذشت.

این هنرمند که هنگام مرگ ۵۰ سال داشت توانست در طول دوران زندگی حرفه ای خود با ادغام موسیقی پاپ، راک و سول (موسیقی سیاه پوستان آمریکا) موسیقی ارائه دهد که مردم از سراسر جهان و از هر فرهنگ و نژادی که بودند بتوانند از آن لذت ببرند و با آن ارتباط برقرار کنند.

زندگی مایکل جکسون ظاهرا مملو از زیاده روی و تنهایی بود. او میلیون ها طرفدار در سراسر دنیا داشت و توانست به ثروت زیادی دست پیدا کند اما اغلب زندانی شهرت و معروفیت خود بود.

مایکل جکسون زاده شهر « گری » در ایالت ایندیانا و هفتمین فرزند از ۹ فرزند خانواده به شمار می رفت. مایکل و چهار برادر بزرگ تر او از سنین کودکی استعداد سرشاری در رشته موسیقی و رقص از خود نشان دادند و والدین آن ها نیز این مسئله را پیگیری و آن ها را تشویق کردند.

مایکل جکسون در سن ۵ سالگی به عنوان خواننده گروه به همراه برادرانش گروه جکسون فایو را تشکیل داد. با موفقیت گروه، برادران جکسون به کار اجرای حرفه ای موسیقی پرداختند و اغلب وقتی برای گزران یک زندگی عادی کودکی نداشتند.

پس از اجرایی در تئاتر معروف آپولو در «هارلم» نیویورک در یک مسابقه استعدادهای تازه، گروه جکسون فایو توسط شرکت « موتاون» که در آن زمان کار صفحه پرکنی موسیقی هنرمندان سیاهپوست را به عهده داشت کشف شد و جکسون فایو توانست قراردادی با این شرکت معتبر صفحه پرکنی انعقاد کند. بین سال های ۱۹۶۴ و ۱۹۸۱ میلادی، دوران همکاری موتاون و گروه جکسون فایو آن ها توانستند بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه صفحه و نوار موسیقی بفروشند.

مایکل جکسون درباره این دوران از زندگی خود چنین گفته بود: « شما هم اگر مثل من از پنج سالگی در مقابل چشم های ۱۰۰ میلیون تماشاگر بزرگ می شدید، با دیگران فرق می کردید. کودکی من کاملا از من گرفته شد. من یک کودکی طبیعی نداشتم و هیچگونه لذت بچه بودن و بازی کردن هم با آن همراه نبود. بجای آن من بایست ساعت های متوالی به سختی کار و تمرین می کردم. تلاش و دردی که نهایتا ثروت و معروفیت به همراه داشت اما من هرگز نتوانستم آن را جایگزین روزهای خوش یک کودکی از دست رفته کنم.»

با توجهی که مایکل جکسون به عنوان خواننده گروه جکسون فایو دریافت می کرد، طبیعی بود که او می بایست کار خود را به عنوان آهنگساز وخواننده به صورت تکنفره ادامه دهد. نخستین آلبوم تنهای او به نام «باید آنجا باشم» در سال ۱۹۷۲ توانست به شدت مورد توجه قرار گیرد و آهنگ های مختلف این آلبوم در صدر فهرست بهترین های آن زمان قرار گیرد. او در نهایت در سال ۱۹۸۱ مایکل از جکسون فایو جدا شد و به پیشبرد حرفه تکنفره خود در صحنه موسیقی پرداخت و در مدتی کم تبدیل به برجسته ترین آهنگساز، ترانه سرا، خواننده، طراح رقص و یک چهره سرشناس و مورد علاقه بین المللی شد. او هم چنین بدعت گزار فیلم های موزیک ویدیویی بود که کیفیتی برابر با یک فیلم کوتاه سینمایی داشتند.

در این دوران مایکل جکسون آلبوم تریلر خود را به بازار داد که همراه با یک موزیک ویدیوی ۱۳ دقیقه ای درسراسر جهان پخش شد. فیلمی که سرسپاری بود به فیلم های ترسناک هالیوود. در مدت کوتاهی بیش از ۴۵ میلیون نسخه از آلبوم تریلردر سراسر جهان به فروش رسید و هنوز هم به عنوان پرفروش ترین آلبوم تاریخ موسیقی همتایی برای آن وجود ندارد.

مایکل جکسون در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس شرکت صفحه پرکنی موتاون در یک برنامه تلویزیون برای نخستین بار ضمن اجرای ترانه « بیلی جین » برای نخستین بار رقص معروف به «حرکت روی ماه» را اجرا کرد و بیش از ۵۰ میلیون تماشاگر را که از شبکه های تلویزیونی این برنامه را تماشا می کردند شگفت زده ساخت. این واقعه توانست یکشبه مایکل جکسون را در جایگاه مرتفع ابرستاره موسیقی پاپ قراردهد.

مایکل از این پس با لباس های پرزرق و برق مخصوص خود از جمله تک دستکش سنگ دوزی شده در اماکن ظاهر می شد. او درسال ۱۹۸۵ توانست بزرگ ترین کنسرت « ایالات متحده برای مردم گرسنه آفریقا» را برگزار کند ودر ضمن ترانه ای به این مناسبت ساخت به نام «ما بخشی از جهان هستیم» که توسط او و همکاران معروف دیگرش از سراسر جهان خوانده شد. او درسال ۱۹۸۹حق مالکیت بیش از صدها ترانه معروف از جمله ۲۰۰ ترانه از گروه قدیمی بیتل ها را از آن خود ساخت.

با وجود همه این فعالیت ها و معروفیت جهانی، مایکل جکسون زندگی تکنفره و تنهایی را می گذراند. او چندین خانه در سراسر جهان داشت که معروف ترین آن قصر نورلند در کالیفرنیا بود که در آن یک پارک تفریحی و یک باغ وحش کامل تعبیه شده بود. مایکل اغلب بچه های کم بضاعت را به این قصر دعوت می کرد تا اوقات خوشی را بگذرانند و با اغلب سازمان های نیکوکاری کودکان همکاری داشت. بسیاری این مسئله را مربوط به دوران کودکی از دست رفته مایکل جکسون می دانستند که همواره به دنبال آن بود و با تماشای کودکان در اطراف خود، یک بار دیگر می کوشید تا آن دوران کودکی از دست رفته را به صورتی بازیابد. او می کوشید آن معصومیت کودکی را از این طریق حفظ کند.

مایکل جکسون یک بار گفته بود: « من وقتی آهنگ می سازم احساس می کنم که یک آلت موسیقی طبیعت هستم. فکر می کنم طبیعت چه احساسی دارد هنگامی که ما قلب هایمان را می گشاییم و استعدادهای خداداده خود را به کار می گیریم و از شادی و شعف زندگی لذت می بریم. برای همین است که من کودکان را دوست می دارم. چون احساس می کنم می توانم از آن ها بسیار چیزها بیاموزم. از معصومیت آن ها چرا که قلب یک کودک مثل دانه های خلاقیت است که با رشد خود می تواند جهان را بهبود بخشد. من واقعا به این مسئله معتقدم.»

مایکل جکسون در سال ۱۹۹۳ جایزه یک عمر فعالیت هنری جوایز معتبر ( گرامی) را دریافت کرد. اتهامات سوء استفاده جنسی از یک پسربچه ۱۳ ساله که مایکل جکسون همواره آن را بی اساس خواند باعث شد که او خارج از یک دادگاه جنایی مبلغ ۲۲ میلیون دلار به خانواده این پسر بپردازد.

این واقعه و وقایع دیگر از جمله رفتار عجیب و عمل جراحی های مختلف وسفید کردن پوست بدن باعث شد که از محبوبیت مایکل جکسون در ایالات متحده آمریکا کاسته شود. او در سال ۱۹۹۴ با لیزا ماری پریسلی دختر الویس پریسلی، چهره افسانه ای راک اندرول ازدواج کرد. این دو پس از دوسال به صورتی دوستانه از یکدیگر جدا شدند. آلبوم « تسخیر ناپذیر» سال ۲۰۰۱ مایکل جکسون نیز علیرغم مبالغ هنگفتی که خرج آن شد نتوانست از استقبال لازم برخوردار شود.

در سال ۱۹۹۶ مایکل جکسون بزرگ ترین و آخرین تور جهانی خود را به اجرا درآورد و نزدیک به پنج میلیون نفر در سراسر دنیا به تماشای او رفتند. در همان سال او با یک پرستار سابق « دبی رو» ازدواج کرد. این دو صاحب دوفرزند شدند که مایکل جوزف جکسون جونیور و پاریس مایکل کاترین جکسون نام گرفتند.

در سال ۲۰۰۲ مایکل جکسون داری فرزند سومی به نام پرنس مایکل جکسون دوم شد که در نتیجه لقاح مصنوعی به دنیا آمد و هویت مادر او هرگز فاش نشد.

در نتیجه زورنمایی های شرکت صفحه پرکنی سونی که مایکل جکسون از پذیرفتن آن ها سرباز زد و اتهامات تازه سوء استفاده جنسی ازکودکان که بسیاری معتقدند برای از بین بردن اعتبار جکسون ساخته و پرداخته شده بود، پس از برائت در دادگاهی در سانتا باربارا در شمال لس آنجلس، مایکل جکسون به عنوان مهمان به بحرین رفت و مدتی در آن جا اقامت داشت. این مسئله با مشکلات مالی اخیر و تصمیم به فروش کاخ نورلند همراه بود.

با وجود همه این مسائل مایکل جکسون به صورت یکی از تندیس های موسیقی و فرهنگ پاپ جهان همواره در صدر باقی ماند و میلیون ها تن از مردم جهان او را دوست داشتند. او برنده ۱۳ جایزه گرامی بود و دو بار نام او در تالار راک اند رول به عنوان بهترین هنرمند این رشته از موسیقی ثبت شد.

امروز در سراسر آمریکا و جهان مردم در مرگ این هنرمند ارزنده که قرار بود تور بازگشت خود به صحنه موسیقی را در اوائل ماه ژوئیه در لندن آغاز کند سوگوارند.

هرچند مراحل اولیه آزمایشات توسط پزشکی قانونی امروز(جمعه) بر روی جسد مایکل جکسون انجام خواهد شد اما کشف دلیل مرگ او می تواند تا چند هفته آینده به طول انجامد.

XS
SM
MD
LG