لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

رهبران آمریکا و آلمان در باره ایران گفت و گو کردند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و آنگلا مرگل صدر اعظم آلمان روز جمعه در کاخ سفید ملاقات و در باره مسائلی از جمله ایران، تغییرات جوی و بحران اقتصادی جهان گفت و گو کردند.

دو رهبر پس از مذاکرات خصوصی در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند.
در این کنفرانس خبری باراک اوباما به خبرنگاران گفت ایالات متحده در حوزه تغییرات جوی در جایی که لازم باشد قرار ندارد و اروپا را به خاطر شتاب در این زمینه ستود. او گفت آمریکا امیدوار است رهبری کوشش بین المللی علیه تغییرات آب و هوایی را بر عهده بگیرد و اقتصاد پیشرفته و قدرت اقتصادی جدید ملزومات این امر هستند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت بحث های او با خانم مرکل همچنین شامل تلاش برای پیشبرد صلح خاورمیانه و مبارزه با القاعده و متحدان آن در افغانستان و پاکستان بود.
آقای اوباما درباره مسئله زندان گوانتانامو گفت با خانم مرکل درباره علاقه خود به بستن این بازداشتگاه نظامی صحبت کرده و اضافه کرد تعهد صدر اعظم آلمان را برای اطمینان از تأمین مصالح امنیتی کشورش درک می کند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت در مفهوم کلی کمک به بستن زندان، که به گفته او به نماد دور شدن آمریکا از برخی ایده آل های اصلی اش تبدیل شده، پاسخ مثبتی از کشورهای اروپایی دریافت کرده است.

پیش از این دیدار، رهبران سیاسی ارشد آمریکا و آلمان در پاره ای از مسائل اختلا ف نظر داشتند.
خانم مرکل با اقداماتی برای تحریک اقتصاد مانند یک مجموعه ۷۸۷ میلیارد دلاری که آقای اوباما در اوائل سال جاری بتصویب کنگره رساند مخالف است، و می خواهد یک «استراتژی خروج» برای چنین اقداماتی تهیه شود.

صدراعظم آلمان همچنین درخواست رئیس جمهوری آمریکا را برای قبول برخی از بازداشت شدگان زندان گوانتانامو، و اعزام سربازان بیشتر به افغانستان نپذیرفته است.

XS
SM
MD
LG