لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

آيا کادررهبری در ايران می تواند شکاف حاصل ازانتخابات را پرکند؟


بوستون گلوب زير عنوان "رهبران ايران تهديد های عليه اقتدارخود را سرکوب ميکنند" می نويسد رهبران ايران با درهم شکستن اعتراض های خيابانی، زير فشار گذاشتن چالشگران برای انصراف يا محدود کردن موارد اعتراضشان به انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری، و منحصرساختن توانائی رهبراصلی اپوزيسيون به صدوراطلاعيه های راجع به بی عدالتی، تهديد های عليه اقتدارخود را قدم به قدم عقب می زنند.

بوستون گلوب می نويسد اکنون احتمالا مهمترين سئوال اين است که آيا کادر رهبری می تواند شکافی را که انتخابات در ميان نخبگان سياسی ايران بوجود آورده است، و معرف وخيم ترين تهديد عليه نظام در عمرسی ساله آن است پر کند، يا نه.

* ندا درآخرين لحظات پس ازاصابت گلوله به او ميخواست بداند چرا؟

نيويورک تايمز زير عنوان"فرار پزشک از ايران بر سرکشته شدن ندا" می نويسد يک روزنامه بريتانيا روز جمعه مردی را که در ويديوهای اينترنتی در حال کمک به يک زن جوان ايرانی ديده ميشد، که هفته گذشته کشته شد و اکنون مظهر اعتراض ها شده است، پزشکی معرفی کرد که از ايران گريخته است.

نيويورک تايمزمی نويسد دکترآرش حجازی در مصاحبه ای با تايمز لندن ضمن يادآوری آخرين لحظات زندگی ندا هنگامی که در خيابان روی زمين افتاده بود و خون از بدنش بيرون ميزد گفت احساس کردم ميخواهد بپرسد چرا؟

نيويورک تايمز می نويسد حجازی، يک پزشک ايرانی مقيم بريتانياست که ميگويد برای سفری کاری به ايران رفته بود.

نيويورک تايمز می نويسد حجازی ميگويد هنگامی از ايران گريخت که ويديوها از طريق اينترنت به سراسرجهان رسيده بود، و او جانش را برای در کنار با ندا بودن در خطر می ديد.

*جنگ مقامات ايران و معترضين بر سر اينترنت علنی شده است

بيزنس ويک زير عنوان "ترس احمدی نژاد از اينترنت" می نويسد حتی پيش از شروع اعتراض ها بر سر انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری در ايران، کاملا واضح بود که رژيم ايران از قدرت اينترنت می ترسد. اما اکنون ميان دولت و نيروهای امنيتی اش از يک طرف و معترضينی که از اينترنت استفاده ميکنند جنگی علنی درگرفته است.

بيزنس ويک می نويسد يکی از دلائل ترس حاکمان ايران از اينترنت آن است که اين يکی از وسائل اصلی در سازمان دادن به اعتراض هاست و در عين حال می تواند دست کم بخشی از محدوديت جاری برای فعاليت وسائل ارتباط جمعی بين المللی در ايران را خنثی کند.

* کشورهای گروه ۸ از ايران خواستار پايانی فوری به خشونت و توجه به خواست مردم شدند.

واشنگتن پست زير عنوان "گروه ۸ از ايران خواستار قطع خشونت و توجه به خواست مردم شد" می نويسد وزيران امور خارجه کشورهای موسوم به گروه هشت روز جمعه ضمن ابراز تاسف از خشونت پس از انتخابات در ايران از مقامات تهران خواستار اطمينان در مورد انعکاس خواست مردم دراين انتخابات مورد اختلاف شدند.

واشنگتن پست می نويسد اين بيانيه حاصل مذاکرات ميان کشورهائی نظير ايتاليا و فرانسه بود که ميخواستند با فرستادن پيامی شديد از ايران خواستار قطع سرکوبی و بازشماری آرا شوند، و روسيه که حمايت خود را از نتايج شمارش آرای منجر به ماندن محمود احمدی نژاد در قدرت ابراز کرده بود.

واشنگتن پست می نويسد وزيران دراين بيانيه ميگويند ما هم بستگی خود را با آنهائی ابراز ميکنيم که در جريان تظاهراتی مسالمت آميز سرکوب شدند، وازايران ميخواهيم به حقوق بشر از جمله آزادی ابراز عقيده احترام بگذارد.

واشنگتن پست می نويسد ايتاليا در آغاز ايران را هم به حضور در اين جلسه به عنوان ميهمانی ويژه دعوت کرده بود اما در واکنش به کوتاهی ايران در دادن پاسخ، و با توجه به نگرانی های مرتبط با خشونت در خيابانهای تهران، دعوت را پس گرفت.

XS
SM
MD
LG