لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

سازمان دیده بان حقوق بشر: ادامه بازداشت سرباز اسراییلی «غیر انسانی» است


سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید بازداشت یک سرباز اسراییلی توسط گروه حماس «بی رحمانه و غیر انسانی» است و ممکن است به منزله شکنجه باشد.

ستیزه گران حماس «گیلاد شالیت» را در جریان یک حمله مرزی در نوار غزه در سال ۲۰۰۶ دستگیر کردند. او از آن هنگام زندانی بوده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد از حماس خواست بی درنگ اجازه دهد سرباز اسراییلی با خانواده اش تماس بگیرد و نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ از او دیدن کنند.

در بیانیه گفته می شود حماس بهانه ای برای قطع ارتباط «گیلاد شالیت» از جهان برای سه سال ندارد و مجازات او بابت ناراحتی از اسراییل «ناعادلانه و غیر قانونی» است.

اسراییل و حماس ماه ها است برای مبادله زندانیانی که شامل آزاد ساختن دست کم یک هزار فلسطینی در مقابل شالیت است در مذاکره بوده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین از اسراییل بدلیل بازداشت «بدون اتهام» اعضای حماس در کرانه غربی انتقاد می کند.

در رویدادی جداگانه، مقامات وزارت دفاع اسراییل روز پنجشنبه گفتند ارتش اسراییل از ورود به چهار شهر عمده کرانه غربی خودداری خواهد کرد تا به فلسطینیان اجازه دهد مسئولیت های امنیتی بیشتری برعهده بگیرند.

XS
SM
MD
LG