لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

گزارش سیاسی: مذاکرات مقام ارشد ارتش ایالات متحده با روسیه


ال پسین، خبرنگار صدای آمریکا

یک مقام ارشد ارتش ایالات متحده برای مذاکره پیرامون طرح دفاع موشکی، کنترل گسترش سلاح های کشتار جمعی و مسائل دیگر به روسیه سفر کرده است.

سفر این مقام ارتش ایالات متحده ده روز پیش از سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به روسیه انجام می شود.

آدمیرال مایک مولن، رئیس ستاد مشترک فرماندهی ارتش ایالات متحده گفت:« خواست ایالات متحده برای اجرای طرح سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک که روسیه به شدت با آن مخالفت کرده است در صدر اولویت مذاکرات من با مقامات مسکو قرار خواهد داشت. تردیدی نیست که دفاع موشکی امری ست که برای ایالات متحده و روسیه ازاهمیت ویژه ای برخوردار است.»

آدمیرال مولن گفت وی در پی آن است تا درک بهتری از دیدگاه ارتش روسیه از طرح دفاع موشکی و انتقادهای شدید رهبران سیاسی روسیه در قبال این طرح داشته باشد.

دیمتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه چند روز پیش گفته بود تا زمانی که ایالات متحده از اجرای طرح دفاع موشکی در اروپا صرف نظر نکند، درمذاکرات کنترل سلاح های کشتار جمعی پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

تمدید و توسعه پیمان راهبردی کاهش گسترش سلاح های کشتارجمعی که در ماه دسامبر منقضی می شود، موضوع اصلی گفتگوهای اجلاس اوباما و مدودف خواهد بود.

مقامات ایالات متحده می گویند طرح دفاع موشکی نه تنها برای روسیه و ساختارهای دفاعی این کشور تهدیدی قلمداد نمی شود بلکه با تهدید فزاینده موشکی که روسیه را از جانب ایران تهدید می کند، مقابله می نماید.

اما آدمیرال مولن می گوید در حالی که طرح دفاع موشکی و کنترل گسترش سلاح های کشتار جمعی در صدرگفتگوهای دو روزه وی با مقامات نظامی و دفاعی ارتش روسیه قرار خواهد داشت، موضوعات حائزاهمیت دیگری نیز برای مذاکره مقامات دو کشور وجود خواهد داشت.

این اولین سفر رسمی مولن در مقام رئیس ستاد مشترک فرماندهی ارتش ایالات متحده به مسکو خواهد بود.

یک سخنگوی پرزیدنت اوباما می گوید به دلیل اهمیت مسائل امنیتی که دراجلاس ایالات متحده و روسیه مطرح خواهند شد، آقای اوباما در اقدامی بی سابقه از آدمیرال مولن خواسته است تا وی را در سفر اوایل ماه ژوئیه به مسکو همراهی نماید.

XS
SM
MD
LG