لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

ابراز نگرانی امریکا را از بحران انسانی در غرب پاکستان


ابراز نگرانی امریکا را از بحران انسانی در غرب پاکستان
ابراز نگرانی امریکا را از بحران انسانی در غرب پاکستان
<!-- IMAGE -->

به هدایت شخصی باراک اوباما رییس جمهوری امریکا، ریچارد هالبروک فرستاده ویژه به افغانستان و پاکستان، از پاکستان دیدن کرد تا نگرانی امریکا را از بحران انسانی در غرب کشور نشان دهد و حمایت بیشتر امریکا را پیشنهاد کند. او گفت بخشی از این حمایت، ٢۰۰ میلیون دلار دیگر جهت تهیه امکانات رفاهی برای مردم در شمال غربی پاکستان است، مشروط به این که کنگره امریکا آنرا تصویب کند. این رقم، مجموع سهم امریکا به کوشش های امدادی و رفاهی در پاکستان را به مبلغی بین ۳۱۰ و ۳۳۰ میلیون دلار می رساند.

جنگ در شمال غربی پاکستان، منطقه ای که در آن نیروهای دولتی سعی دارند ستیزه گران طالبان را از دره سوات و نواحی اطراف آن بیرون برانند، بیش از دو میلیون نفر را آواره کرده است. هالبروک گفت ۸۰ تا ۹٠ درصد این مردم به خانه های خصوصی و ساختمان های عمومی در جوامع میزبان ،که اینک بشدت در تنگنا قرار دارند ، منتقل شده اند:

*** و بالا ترین ارجحیت برای این افراد این است که بتوانند هرچه سریعتر به خانه هایشان باز گردند، اما برای بازگشت آنها به امنیت نیاز است. و ارتش هنوز در روند پاکسازی سوات ، بونیر و مناطق دیگر است، که هنوز تکمیل نشده است.

ریچارد هالبروک نماینده ویژه امریکا گفت قاطعیت جدیدی در اسلام آباد وجود دارد که در افزایش حمایت عمومی از اقدامات دولت پاکستان منعکس شده است. نفرت سراسری از عملیات بیرحمانه و جنایتکارانه گروه های طالبانی بیشتر می شود. برای میلیون ها قربانی که ستیزه گران طالبان آنها را از سُوات و مناطق دیگر بیرون رانده اند، اینک زمان حساسی است که جامعه مدنی و جامعه بین المللی به حمایت از آنها بر آید. هزینه بازسازی زندگی ها و جوامع آنها از آنچه سازمان ملل متحد تعهد کرده است فراتر می رود. وظیفه اصلی این است که آنها به خانه هایشان باز گردند، و این کار امنیت و کمک بقیه جامعه جهانی را ایجاب می کند.

ایالات متحده از جامعه بین المللی می خواهد به پاسخگویی سخاوتمندانه به این بحران انسانی ادامه دهد و از کوشش های دولت پاکستان برای بیرون راندن ستیزه گران طالبان و برقراری صلح حمایت کند.

XS
SM
MD
LG