لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

گزارش دیده بان حقوق بشر از سرکوب معترضان در ایران و نقش سعید مرتضوی


سعید مرتضوی، دادستان تعدی گر و بدآوازه ایران مسئول تحقیق و رسیدگی به پرونده رهبران و مقامات احزاب اصلاح طلب ایران شده که در بحبوحه سرکوب گسترده نیروهای امنیتی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه اعلام کرد نقش مرتضوی که در گذشته در پرونده های شکنجه، بازداشت غیرقانونی و اخذ اعترافات ساختگی دست داشته، پس از تصمیم نیروهای امنیتی قدرتمند ایران برای سرکوب اعتراضات مردمی آشکار شده است.

سارالیا ویستون، مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید :« ایران در بحبوحه سرکوب خشونت بار و خودسرانه معترضان اصلاح طلب است. این اعتراضات تا کنون چندین کشته و هزاران زندانی به جای گذاشته است. نقش مرتضوی در این سرکوب حاکی از آن است که مقامات حکومتی مصمم اند تا اتهامات دروغینی را علیه مخالفان مطرح کنند.»

در پی درخواست آیت الله خامنه ای در نماز جمعه هفته گذشته مبنی بر پایان دادن به اعتراض هایی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت، نیروهای ضد شورش پلیس، سپاه پاسداران و بسیج با اعزام صدها هزار سرکوب گر به تهران و دیگر شهرهای ایران به سرکوب معترضان پرداختند.

در این درگیری ها، نیروهای امنیتی در صدد بودند تا معترضان غیر مسلح را با مهمات و گاز اشک آور پراکنده کنند.

حداقل ۱۰ تن در درگیری های بین معترضان و نیروهای امنیتی روز ۲۰ ژوئن کشته شدند.

ندا آقاسلطان، دانشجوی ۲۶ ساله ای که در حال تماشای این تظاهرات بود با ضرب گلوله کشته شد.

فیلم قتل ندا آقاسلطان که با دوربین یک تلفن همراه ضبط شده بود در سراسر جهان پخش شده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است باید پیرامون شلیک و قتل معترضان غیر مسلح به طور مستقل و به سرعت تحقیق شود و افراد مسئول در این قتل ها، از جمله هر فرد و یا افرادی که دستور این قتل ها را صادر کرده اند، شناسایی و محاکمه شوند.

در گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر آمده است :« ایران به جای اذعان به خشونت و سرکوب معترضان در خیابان های تهران، مشغول مخفی کاری و سلب مسئولیت از نیروهای امنیتی خود است که عامل قتل معترضان بوده اند. کاملاً آشکار است که رهبر ایران پیام محکمی به نیروهای امنیتی خود فرستاده تا فارغ از نگرانی سطح خشونت علیه مردم، اعتراض ها را پایان دهند.»

نیروهای امنیتی کارزار بازداشت های گسترده مخالفان خود در سراسر کشور را نیز تشدید کرده اند.

بنا به گزارش رسانه های دولتی، حداقل ۴۵۷ نفر تنها در خشونت های روز شنبه در تهران دستگیر شده اند، اما فعالان معترض، از بازداشت هزاران تن در سراسر کشور خبر داده اند.

نیروهای امنیتی ایران، علاوه بر دستگیری گسترده افرادی که در تظاهرات اعتراضی شرکت کرده بودند، نعداد بسیاری از سیاستمداران اصلاح طلب، روحانیون، رهبران جنبش دانشجویی، خبرنگاران و وبلاگ نویسان، وکلای حقوق بشر و اعضای احزاب اصلاح طلب و فعالان حقوق بشر در تهران و دیگر شهرها را دستگیر و زندانی کرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر با اقوام سه تن از دستگیرشدگان صحبت کرده است. آن ها دستگیری ها را تایید کرده و از نقش سعید مرتضوی دادستان کل تهران و دادگاه انقلاب اسلامی در رسیدگی به پرونده این افراد خبر داده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گذشته تحقیقات گسترده ای پیرامون نقش سعید مرتضوی در نقض گسترده حقوق بشر از جمله شکنجه، بازداشت های غیرقانونی و اخذ اعترافات ساختگی و جعلی انجام داده بود.

در سال ۲۰۰۳ سعید مرتضوی مسئولیت بازداشت، شکنجه، ضرب و شتم و قتل زهرا کاظمی عکاس خبری ایرانی کانادایی را به عهده داشت.

نقش اصلی سعید مرتضوی در سرکوب گسترده مخالفان و اصلاح طلبان در پیشینه فعالیت های گذشته وی کاملاً آشکار است.

خانواده های بازداشت شدگان از قطع ارتباط با بستگان زندانی و عدم اطلاع از محل نگهداری آن ها خبر داده اند.

زندانیان از حق دسترسی به وکیل، تماس با خانواده محرومند و هیچ اتهام مشخصی علیه آنها اعلام نشده است.

دولت ایران در بازداشت منتقدان و مخالفان سیاسی و نیز اخذ اعترافات ساختگی و جعلی پیشینه طولانی دارد.

مقامات جمهوری اسلامی در تلاشی هماهنگ در صددند تا افکار عمومی را از نقش خود در سرکوب معترضان منحرف کنند و تروریست های داخلی را که از جانب قدرت های خارجی حمایت می شوند و هدف بی ثبات کردن ایران را دنبال می کنند، عامل درگیری ها و خشونت های اخیر قلمداد می کنند.

XS
SM
MD
LG