لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۵

گزارش اجتماعی: گرسنگی بیش از یک میلیارد انسان در جهان 


لیزا شلاین، خبرنگار صدای آمریکا، ژنو

انتشار یک گزارش جدید، از گرسنگی بیش از یک میلیارد انسان در سراسر جهان خبر می دهد.

گزارش فائو ( سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل)، بحران جهانی اقتصاد و افزایش قیمت غذا را عامل گرسنگی بی سابقه میلیارد ها انسان می داند.

بر اساس گزارش فائو، یک ششم مردم روی زمین به سوء تغذیه مبتلا هستند.

در این گزارش آمده است تقریبا" همه یک میلیارد انسانی که به غذا دسترسی ندارند، ساکنان کشورهای درحال توسعه هستند.

کوستاس استامولیس، مدیر بخش اقتصاد توسعه کشاورزی فائو می گوید: « برای اولین بار در تاریخ بشر، بیش از یک میلیارد انسان گرسنه در جهان زندگی می کنند. با وجود بحران اقتصادی، کشورهای بسیاری در سراسر جهان ثروتمند هستند و گرسنگی یک میلیارد انسان امری غیر قابل پذیرش است. بنابراین وضعیت کنونی، با آنچه که از نظر تاریخی به وقوع پیوسته، تناقض آمیز است. هدف۴۲ ما کاهش این تعداد است. با وجود منابعی که در اختیار داریم، ریشه کن کردن گرسنگی ممکن است. مسئله فقدان غذا نیست، غذا وجود دارد. امسال رکورد تولید محصول در سراسر جهان شکسته شد. معضل اصلی عدم دسترسی مردم جهان به غذاست که عامل عمده سوء تغذیه و گرسنگی آن هاست.»

در این گزارش خاطرنشان شده است تعداد گرسنگان جهان ۱۰۰ میلیون بیشتر از سال گذشته است. این به آن معناست که گرسنگی با وجود تولید بیشتر در سال ۲٠٠۹ و کاهش نسبی قیمت غذا افزایش یافته است. این گزارش پیش بینی کرده است رکود اقتصادی شدیدترین صدمه را به اقشار فقیر ساکن شهرها وارد کند و این امر عامل بازگشت میلیون ها تن به حومه شهرها و افزایش فشار بر روستاها و منابع غذایی آن ها بوده است.

فائو هشدار داده است بحران گرسنگی خطر جدی را متوجه امنیت و صلح جهانی می کند.

در این گزارش خاطرنشان شده است ۶ میلیون انسان در آسیا و منطقه پاسیفیک با معضل گرسنگی و سوء تغذیه روزگار می گذرانند.

آمار بالاترین آمار گرسنگی در صحرای آفریقا مشاهده می شود که ۲۶۵ میلیون انسان با سوء تغذیه روبرو هستند. این رقم معادل یک سوم جمعیت این منطقه است.

XS
SM
MD
LG