لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

وزارت کشور جمهوری اسلامی نتایج رای گیری را بر اساس صندوق به صندوق منتشر می کند


رسانه های جمهوری اسلامی ایران گزارش می دهند شورای نگهبان، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را باطل نخواهد کرد و می گوید خلافکاری عمده ای در رای گیری صورت نگرفته است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورا، شامگاه دوشنبه گفت اکثر شکایت ها بر خلافکاری هایی پیش از رای گیری متمرکز بود، نه در جریان یا پس از آن که رای گیری به پیروزی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، منجر شد.

مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد مراسم تحلیف احمدی نژاد بین ۴ مرداد ماه (۲۶ ژوئیه) تا ۲۸ مرداد ماه (۱۹ اوت) برگزار خواهد شد.

معاون ستاد انتخابات وزارت کشور گفته است این وزارتخانه در کوشش برای برطرف ساختن اتهاماتی که در مورد انتخابات وجود دارد، نتایج شمارش رای ها را بر اساس صندوق به صندوق منتشر خواهد کرد.

این تحولات در پی ادعاهای تقلب در رای گیری و اعلام این خبر از سوی شورای نگهبان صورت می گیرد که مجموع تعداد رای ها در ۵۰ شهر از تعداد کسانی که صلاحیت رای دادن داشتند فراتر می رود. بیش از سه میلیون رای ممکن است زیر سئوال باشد.

در خیابان های مرکز تهران، شاهدان از تظاهرات بیشتر در روز دوشنبه خبر دادند و گفتند پلیس برای متفرق ساختن صدها معترض در میدان هفت تیر به گاز اشک آور متوسل شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است برای درهم شکستن اعتراضات از زور استفاده خواهد کرد. رقم رسمی کشته شدگان در خشونت های جاری ۱۷ تن اعلام شده است. گزارشهای دیگر می گوید این رقم به مراتب بالاتر است. هیچکدام از گزارش ها مستقلا تایید نشده است، زیرا دولت رسانه های مستقل را از ارسال گزارش درباره رویدادها ممنوع ساخته است.

میر حسین موسوی، کاندیدای شکست خورده، بیانه ای صادر کرده است که از اعتراضات بیشتر علیه پیروز احمدی نژاد حمایت می کند، اما مردم را به خویشتنداری فرا می خواند.

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواهان پایان گرفتن فوری استفاده از زور علیه شهروندان در ایران شد. او همچنین از دولت خواست اختلافات را از طریق گفت و شنود و راه های قانونی حل کند.

XS
SM
MD
LG