لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

پرزیدنت اوباما: «پرسش های بزرگی» در باره مشروعیت انتخابات در ایران وجود دارد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا آنچه را «اقدامات ناعادلانه» دولت ایران علیه تظاهرکنندگان سیاسی نامید محکوم کرده است و می گوید «پرسش های بزرگی» درباره مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد. در همین حال، رهبر جمهوری اسلامی موافقت کرد ضرب الاجل ارسال شکایت های انتخاباتی به شورای نگهبان پنج روز تمدید شود.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت ایالات متحده و جامعه بین المللی از ضرب و شتم و دستگیری معترضین در ایران به وحشت افتاده و به خشم آمده اند. آقای اوباما گفت آمریکا در امور ایران مداخله نمی کند، اما خشونت را محکوم می کند. او یادآور شد ناظران بین المللی در انتخابات حضور نداشتند، بنابراین راهی وجود ندارد که فهمید درحوزه های رای گیری چه اتفاقی افتاد. اما گفت درصد بزرگی از مردم انتخابات را نامشروع تلقی می کنند. آقای اوباما گفت آنچه در ایران اتفاق افتاده «عمیق» است و ایالات متحده منتظر است ببیند جدیدترین تحولات در آنجا چگونه شکل می گیرد.

پرزیدنت اوباما، اظهار داشت مسیر مسالمت آمیزی برای ایران وجود دارد و او امیدوار است کشور آن را در پیش بگیرد. وی افزود راهی در دسترس ایران قرار دارد که در آن به حاکمیت، سنت ها، فرهنگ و باورهای مذهبی احترام گذاشته شود و کشور بر اساس معیارها و اصول بین المللی عمل کند.

در این میان، رسانه های ایران روز سه شنبه گزارش دادند آیت الله علی خامنه ای موافقت کرده است ضرب الاجل ارسال شکایات به شورای نگهبان و تحقیق درباره آنها ۵ روز تمدید شود.

شورای نگهبان در نامه ای به خامنه ای وقت بیشتری ورای ضرب الاجل روز چهارشنبه درخواست کرده بود. شورا پیشنهاد کرده است پیش از آن که نتایج انتخابات را رسما تایید کند، بازشماری محدودی در رای ها انجام دهد. با این حال، شورا می گوید نتایج رای گیری را باطل اعلام نخواهد کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورا شامگاه دوشنبه گفت اکثر شکایت ها بر خلافکاری هایی پیش از رای گیری متمرکز بود، نه در جریان یا پس از آن که رای گیری به پیروزی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، منجر شد.

مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد مراسم تحلیف احمدی نژاد بین چهارم مرداد ماه (۲۶ ژوئیه) تا بیست و هشتم مرداد ماه (۱۹ اوت) برگزار خواهد شد.

معاون ستاد انتخابات وزارت کشور گفته است این وزارتخانه در کوشش برای برطرف ساختن اتهاماتی که در مورد انخابات وجود دارد، نتایج شمارش رای ها را بر اساس صندوق به صندوق منتشر خواهد کرد.

این تحولات در پی ادعاهای تقلب در رای گیری و اعلام این خبر از سوری شورای نگهبان صورت می گیرد که مجموع تعداد رای ها در ۵۰ شهر از تعداد کسانی که صلاحیت رای دادن داشتند فراتر می رود. بیش از سه میلیون رای ممکن است زیر سئوال باشد.

در خیابان های مرکز تهران، شاهدان از تظاهرات بیشتر در روز دوشنبه خبر دادند و گفتند پلیس برای متفرق ساختن صدها معترض در میدان هفت تیر به گاز اشک آور متوسل شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است برای درهم شکستن اعتراضات از زور استفاده خواهد کرد.

رقم رسمی کشته شدگان در خشونت های جاری ۱۷ تن اعلام شده است. گزارش های دیگر می گوید این رقم به مراتب بالاتر است. هیچکدام از گزارش ها مستقلا تایید نشده است، زیرا دولت رسانه های مستقل را از ارسال گزارش درباره رویدادها ممنوع ساخته است.

میر حسین موسوی، کاندیدای شکست خورده، بیانه ای صادر کرده است که از اعتراضات بیشتر علیه پیروز احمدی نژاد حمایت می کند، اما مردم را به خویشتن داری فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG