لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

رییس اداره رسانه های خارجی: هر خبرنگار خارجی که امنیت ملی ایران را نقض کند، دستگیر خواهد شد


ماموران امنیتی در ایران یک خبرنگار آزاد یونانی تبار را دستگیر کرده اند. او گزارش هایی درباره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و رویدادهای مرتبط با آن برای روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز تهیه می کرد.

رسانه های ایران می گویند «سایون آتاناسیاریس» هفته پیش در تهران بازداشت شد. واشنگتن تایمز می گوید از این گزارش آگاه است و سعی دارد محل اقامت او را روشن کند. سردبیر روزنامه می گوید مقامت یونانی در تلاش هستند موجبات آزادی خبرنگار را فراهم آورند.

محسن مقدس زاده، رییس اداره امور رسانه های خارجی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می گوید او نمی داند چه اتهامی بر «اتاناسیاریس» وارد آمده است. او چندین بار برای سازمان های خبری گوناگون به ایران مسافرت کرده بود. مقدس زاده هشدار داد هر خبرنگار خارجی که امنیت ملی ایران را نقض کند، با دستگیری روبرو خواهد شد.

دولت ایران توانایی سازمان های خبری خارجی را برای گزارش نا آرامی های پس از انتخابات به شدت محدود کرده است.

ایران صدای آمریکا و بی بی سی را به سازمان دادن اعتراضات ضد دولتی متهم کرده است. دان آستین مدیر صدای آمریکا این اتهام را نادرست دانست و رد کرد.

تلویزیون ایران روز سه شنبه تصاویری از ایرانیانی که ادعا می می کنند رسانه های خارجی آنها را به شورش تحریک کردند پخش کرد.

یک زن که صورتش برای پنهان ماندن هویت او تار شده بود، گفت او تحت تاثیر صدای امریکا و بی بی سی به خیابان ها رفته است. زن گفت او بعدا شاهد بود که معترضین دیگر اموال عمومی را آتش می زند و فهمید آنها باید مسئول نا آرامی شناخته شوند نه نیروهای امنیتی.

ایران روز یکشنبه گفت خبرنگار بی بی سی را اخراج کرد. هفته نامه نیوزویک نیز گفت یکی از گزارشگران آن، مازیار بهاری، در ایران دستگیرشد.

گروه گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه گفت دولت ایران در روزهای اخیر همچنین دست کم ۳۴ خبرنگار را بازداشت کرده است. گروه گفت از آن بیم دارد که ایران به زودی تمام خبرنگاران خارجی را ناچار سازد کشور را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG