لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

گزارش اجتماعی: بررسی منع احتمالی پوشش اسلامی زنان در شورای ملی فرانسه     


لیزا برایانت، خبرنگار صدای آمریکا، پاریس

شورای ملی فرانسه موافقت کرده است تا با تشکیل یک کمیسیون ویژه تحقیق و تفحص، پوشش برقع، حجاب اسلامی زنان مقیم این کشور را بررسی نماید.

این تصمیم یک روز پس از اظهارت نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که با این نوع پوشش اسلامی در جامعه مخالفت کرده بود، اتخاذ شده است.

حدود ۳۰ نماینده احزاب چپ و راست اعضای این کمیسیون پارلمانی خواهند بود.

همزمان با انتقاد سیاستمداران ارشد فرانسه از پوشش اسلامی برقع و این ادعا که این نوع حجاب اسلامی برای زنان مسلمان تحقیرآمیز است، بررسی آن در دستور کار این کمیسیون قرار خواهد گرفت.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی روز دوشنبه خود در حومه پاریس بحث پیرامون این پوشش اسلامی را مطرح کرد و گفت: « برقع یک نماد مذهبی نیست و موقعیت زنان را تضعیف می کند. فرانسه نمی تواند زندانی شدن یک زن را درلوای پوششی این گونه که وی را ازهر نوع حرمتی محروم می کند بپذیرد. »

رئیس جمهوری فرانسه از ایده بررسی پوشش برقع برای زنان مسلمان در کمیسیون پارلمانی استقبال کرد.

ممکن است تصمیم نهایی این کمیسیون تفحص پارلمانی راه را برای منع پوشیدن برقع زنان مسلمان در فرانسه هموار نماید.

فرانسه فعالیت زنان محجبه در ادارات و مدارس دولتی ممنوع کرده است.

اما بحث پیرامون حجاب زنان شکاف های سیاسی در فرانسه پدید آورده است و برخی از مقامات سیاسی این کشور بر این باورند منع پوشش برقع موثرترین شیوه برخورد با این امر نمی باشد.

پوشش اسلامی زنان در فرانسه در جامعه مسلمان ۵ میلیونی فرانسه را نیز به واکنش وا داشته است.

چندین رهبر مسلمان فرانسه با پوشش برقع زنان مسلمان مخالفت کرده اند. محمد موسوی، رئیس شورای نمایندگان مسلمانان فرانسه از جمله این افراد است. اما آقای موسوی هشدار داده است تصمیم به تشکیل کمیته تفحص پیرامون این موضوع، جامعه مسلمانان فرانسه را در معرض تعصبات و تبعیضات اجتماعی قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG