لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

شورای نگهبان: نتايج انتخابات رياست جمهوری باطل نخواهد شد


گزاش های روز سه شنبه رسانه های ايران حاکی است نهاد قدرتمند شورای نگهبان جمهوری اسلامی اعلام کرده است نتايج انتخابات مورد مناقشه رياست جمهوری را که از نظر آنها بدون تقلب عمده ای صورت گرفته است، باطل نخواهند کرد.

عباس علی کدخدايی سخنگوی شورای نگهبان گفت که گزارشات خلافکاری در ارتباط با انتخابات اساساً به موارد پيش از انتخابات مربوط ميشدند و یه زمان انجام انتخابات يا پس از آن ارتباطی نداشتند.

به طور جداگانه، علی اصغر شريفی راد معاون رئيس ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرد که اين وزارتخانه در تلاش برای رفع ابهامات درباره شمارش آراء انتخابات روز بيست و دوم خرداد ماه اقدام به انتشار نتايج صندوق به صندوق رأی ها خواهد کرد.

شامگاه دوشنبه در وب سايت پرس تی از قول يک مقام جمهوری اسلامی ايران گفته شده است که جزئيات مربوط به تعداد آراء معمولاً، محرمانه نگه داشته ميشوند.

اين تحولات به دنبال ادعاهای تقلب و اعلان رأی شورای نگهبان است. شورای نگهبان روز يکشنبه گفته بود که تعداد کل آراء در ٥٠ شهرستان از تعداد افراد واجد شرايط برای رأی دادن بيشتر بوده است. به اين طريق بيش از سه ميليون رأی می تواند زير سؤال باشد.

روز دوشنبه پليس ايران تظاهرات اعتراضی در خيابان ها را مدت کوتاهی پس از هشدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که برای درهم شکستن تظاهرات مورد مناقشه برسر انتخابات ايران از نيرو استفاده خواهد کرد، متفرق کرد.

به گفته شاهدان عينی صدها نفر از معترضان با وحود حضور سنگين پليس، در ميدان ٧ تير تجمع کرده بودند. گزارش ها حاکی است که پليس ضد شورش برای متفرق کردن جمعيت از گاز اشک آور استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG