لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

رییس جمهوری آمریکا: آنچه در ایران اتفاق افتاده «ريشه دار» است


پرزیدنت باراک اوباما آنچه را «اقدامات ناعادلانه» علیه تظاهر کنندگان سیاسی در ایران نامید محکوم کرده است.

آقای اوباما روز سه شنبه در کاخ سفید گفت ایالات متحده و جامعه بین المللی از تهدید، ضرب و شتم و دستگیری و زندانی ساختن معترضین به وحشت افتاده و به خشم آمده است. آقای اوباما گفت آمریکا در امور ایران مداخله نمی کند، اما خشونت را قویا محکوم می کند و بر حق جهانی مردم ایران برای تشکیل گردهمایی و آزادی بیان تاکید می گذارد.

پرزیدنت اوباما، که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، اظهار داشت مسیر مسالمت آمیزی برای ایران وجود دارد و او امیدوار است کشور آن را در پیش بگیرد. او گفت آنچه در ایران اتفاق افتاده «عمیق» است و ایالات متحده منتظر است ببیند جدید ترین تحولات در آنجا چگونه شکل می گیرد.

رییس جمهوری آمریکا افزود راهی در دسترس ایران قرار دارد که در آن به حاکمیت، سنت ها، فرهنگ و باورهای مذهبی احترام گذاشته شود و کشور بر اساس معیارها و اصول بین المللی عمل کند. وی همچنین یادآور شد که ناظران بین المللی درانتخابات ایران حضور نداشتند، بنابراین کسی نمی داند واقعا در حوزه های رای گیری چه گذشت. اما گفت درصد بالایی از مردم انتخابات را نامشروع تلقی می کنند و پرسش های مهمی درباره رای گیری وجود دارد. پیشتر، رسانه های جمهوری اسلامی ایران گزارش دادند شورای نگهبان نتایج انتخابات ریاست جمهوری را باطل نخواهد کرد و می گوید خلافکاری عمده ای در رای گیری صورت نگرفته است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورا شامگاه دوشنبه گفت اکثر شکایت ها بر خلافکاری هایی پیش از رای گیری متمرکز بود، نه در جریان یا پس از آن که رای گیری به پیروزی محمود احمدی نژاد رییس جمهوری منجر شد.
مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد مراسم تحلیف احمدی نژاد بین ۲۶ژوئیه و ۱۹اوت برگزار خواهد شد.

معاون ستاد انتخابات وزارت کشور گفته است این وزارتخانه در کوشش برای برطرف ساختن اتهاماتی که در مورد انتخابات وجود دارد، نتایج شمارش رای ها را بر اساس صندوق به صندوق منتشر خواهد کرد.

این تحولات در پی ادعاهای تقلب در رای گیری و اعلام این خبر از سوی شورای نگهبان صورت می گیرد که مجموع تعداد رای ها در پنجاه شهر از تعداد کسانی که صلاحیت رای دادن داشتند فراتر می رود. بیش از سه میلیون رای ممکن است زیر سئوال باشد.

در خیابان های مرکز تهران شاهدان از تظاهرات بیشتر در روز دوشنبه خبر دادند و گفتند پلیس برای متفرق ساختن صدها معترض در میدان هفت تیر به گاز اشک آور متوسل شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است برای درهم شکستن اعتراضات از زور استفاده خواهد کرد.
رقم رسمی کشته شدگان در خشونت های جاری ۱۷تن اعلام شده است. گزارشهای دیگر می گوید این رقم بمراتب بالاتر است. هیچکدام از گزارش ها مستقلا تایید نشده است، زیرا دولت رسانه های مستقل را از ارسال گزارش در باره رویدادها ممنوع ساخته است.

میر حسین موسوی ، کاندیدای شکست خورده، بیانیه ای صادر کرده است که از اعتراضات بیشتر علیه پیروزی احمدی نژاد حمایت می کند ، اما مردم را به خویشتنداری فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG