لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

نیروی هوایی بریتانیا قرارگاه طالبان در افغانستان را بمباران کرد


سربازان بریتانیایی در افغانستان می گویند آنها به حمله هوایی عمده ای به یک قرارگاه طالبان در ایالت هلمند دست زده اند.

نیروی بین المللی کمک امنیتی به فرماندهی ناتو (آیساف) می گوید صدها سرباز با چتر در شهر «باباجی» در شمال لشکر گاه فرود آمدند. آیساف می گوید بیش از ۵۰۰ سرباز که در عملیات شرکت داشتند چندین حمله شورشیان را دفع کردند و تعدادی از ستیزه گران را کشتند.

یک سخنگوی آیساف به صدای آمریکا می گوید هدف عملیات این است که امنیت در گذرگاه های آبی برای استقرار حضور دایمی آیساف برقرار شود. فرماندهان قصد دارند منطقه را ظرف چند روز آینده به پلیس افغانستان تحویل دهند.

در این میان، در حملات دیگر در سراسر افغانستان، دست کم ۲۲ تن کشته شدند.

وزارت دفاع آلمان می گوید سه سرباز آلمانی در نبرد با شورشیان در شهر غندوز کشته شدند. یک رییس پلیس محلی می گوید سه پلیس در انفجاری در نزدیکی قندهار جان سپردند. در دو حادثه انفجار بمب در افغانستان، پنج غیرنظامی کشته شدند.

مقامات می گویند یک بمب کنار جاده ای روز سه شنبه در ایالت جوزان منفجر شد و سه کارمند افغان یک گروه غیر انتفاعی وابسته به سازمان ملل متحد را، که رهسپار محل اجرای یک پرژوه ساختن سرپناه بودند، کشت. مقامات ستیزه گران طالبان را مسئول می دانند.

در مرکز افغانستان، به گفته پلیس، یک بمب گذار انتحاری در حمله ای به کاروان سربازان بین المللی، دو شهروند افغان را کشت. مقامات می گویند بمب گذار روز سه شنبه اتومبیلی را در بزرگراهی در نزدیکی شهر غرنی به کاروان کوبید. در این حادثه به سربازان آسیبی نرسید.

خبرگزاری فرانسه می گوید شورشیان طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته اند.

همچنین نیروهای ناتو می گویند آنها در پی عملیات هوایی عمده در ایالت هلمند، کنترل یک قرارگاه طالبان را به دست گرفته اند. یک اطلاعیه حاکی است بیش از ۵۰۰ سرباز در هجوم شرکت داشتند و در جریان چندین ضد حمله، «تعدادی از شورشیان» کشته شدند.

خشونت ها در حالی روی می دهد که ژنرال جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا از افغانستان دیدن می کند و قصد دارد طرح های دولت آمریکا را برای کمک به تثبیت افغانستان در پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه پی گیری کند.

XS
SM
MD
LG