لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

گزارش سیاسی: ممنوعیت فعالیت شورشیان  مائوئیست در بنگال غربی


آنجانا پاسریچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

دولت ایالت بنگال غربی درهند، فعالیت شورشیان پیرو مائو، جنبشی که یک سازمان تروریستی قلمداد می شود را ممنوع کرده است.

در شرایطی که اعزام نیروهای امنیتی برای تخلیه شورشیان از یک منطقه روستایی امری ناگزیر بود، دولت بنگال غربی در پی اعمال فشار مضاعف به ممنوعیت فعالیت مائوئیست ها حکم داد.

بوداهادب باتاچارجی، وزیرارشد ایالت بنگال غربی می گوید دولت او حکم ممنوعیت فعالیت مائویست ها در مورد جناح مائویست حزب کمونیست هند را یک روز زودتر از حکم دولت فدرال ، به مرحله اجرا درخواهد آورد.

صدها نیروی شبه نظامی و پلیس از هفته گذشته عملیاتی را در این ایالت آغاز کرده اند و با اعمال فشار بر دولت فدرال مصرانه خواستار ممنوعیت فعالیت مائویست ها شده است.

باتاچارجی، وزیر ارشد می گوید: « تقویت نیروی پلیس در این ایالت تداوم خواهد یافت و با آموزش این نیروها درصدد هستیم این ممنوعیت را به مرحله اجرا بگذاریم. شدت این ممنوعیت و چگونگی دستگیری آن ها تصمیمی ست که ما آن را اتخاذ خواهیم کرد اما این قانون مشمول سراسر کشور خواهد بود و باید به مرحله اجرا گذاشته شود.»

دولت بنگال غربی ممنوعیت فعالیت مائوئیست ها را با وجود مخالفت شدید رهبران ارشد حزب کمونیست هند (مارکسیست)، که حزب حاکم این ایالت است، به مرحله اجرا می گذارد. آن ها می گویند چنین منعی تحقق هیچ هدفی را تضمین نمی کند و دولت باید با اتخاذ اقدامات سیاسی با نفوذ گسترده شورشیان مقابله نماید.

باتاچارجی، وزیر ارشد می گوید:« دولت ایالت بنگال غربی در ضمن درصدد است تا با اتخاذ اقدامات توسعه موضع شورشیان را درمناطق فعالیت ها آن ها تضعیف نماید. ما برای بهبود کیفیت زندگی مردم این مناطق برنامه های فوق العاده در نظر گرفته ایم. مجموعه ای از این برنامه ها، موضع همه جانبه ای همچون توسعه اجتماعی و اقتصادی، فعالیت های سیاسی، کارزار سیاسی و در نهایت اقدامات اجرایی قدرتمند خواهند بود که ما را برای رویارویی با این شرایط تجهیز خواهد کرد.»

بنگال غربی یکی از پنج ایالت شرقی هند است که حدود ۲۰ هزار شورشی مائویست درسراسر مناطق جنگلی آن پراکنده شده اند. آن ها ادعا کرده اند برای احقاق حقوق فقرایی که توسط مقامات پلیس و دولت مورد ستم قرار گرفته و زمین های خود را از دست داده اند، مبارزه می کنند.

شورشیان متهم شده اند درایالت هایی که اعتراض های دو روزه برگزار کرده بودند، حمله های پراکنده صورت داده اند.

پلیس می گوید شورشیان به یک دادگاه حمله نموده، مرکز فرهنگی بیهار را منفجر کرده و دفتر حزب کمونیست در منطقه ای در بنگال غربی را ویران کرده اند.

دولت فدرال هند به کرات و مصرانه از دولت های ایالتی خواسته است تا برای سرکوب عملیات شورشیان مائویست قدم های جدی تری بردارد.

دولت فدرال هند، مائویست ها را بزرگترین تهدید امنیت داخلی کشور نامیده است.

اما کارشناسان امنیتی دولت های ایالتی را برای نادیده گرفتن چنین هشدارهایی مورد سرزنش قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG