لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

برگزاری پنجمین جشنواره سالیانه دوک الینگتون به افتخار این موسیقی دان بزرگ جاز آمریکا


گزارش: داگ لواین، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

دوک الینگتون موسیقی دان برجسته و فقید موسیقی جاز آمریکایی یک بار گفته بود «اگر صدایی است که به گوش خوب می رسد و احساس خوبی هم در شما به وجود می آورد پس بدانید که حتما خوب است» و پنجمین جشنواره سالیانه دوک الینگتون هم که به افتخار این موسیقی دان افسانه ای در شهر واشنگتن برگزار می شود همه این امتیازات مثبت را به همراه دارد.

جشنواره موسیقی جاز دوک الینگتون کار خود را با یک نگرش ستایش آمیز به هم بخشی های شهر نیواورلیان در ایالت لوئیزیانا ، مکانی که موسیقی جاز آمریکایی در آن متولد شده است آغاز می کند.

جمعی از مهم ترین و برجسته ترین چهره های معروف موسیقی جاز به شیوه نیواورلیان در طول مدت فستیوال در مجلل ترین تالارهای موسیقی شهر واشنگتن به نواختن موسیقی خواهند پرداخت. از جمله این افراد اعضای پنج نفری خانواده هنرمند مارسالیز، الیز ماسالیز نوازنده پیانو و چهار پسر او بردفورد، دلفیایو، وینتون و جیسون هستند.

برای مدت ۱۱ شبانه روز، ده ها کلوپ شبانه، هتل، رستوران و گالری های نقاشی تبدیل به میزبان های موسیقی جاز نیواورلیان، موسیقی فانک و سول (موسیقی سیاهان آمریکا) خواهند بود. یک برنامه خانوادگی تمام روز به نام «نیو اورلیان روی رودخانه پوتومک»، « جاز در هتل مادیسون»، ستارگان موزیک کالج برکلی، کنسرت دانش آموزان موسیقی و بسیاری اجرا های دیگر تنها بخشی از این واقعه مهم فرهنگی و موسیقی جاز به شیوه نیواورلیان خواهد بود.

هم چنین چند برنامه نیز در طول روز در هوای آزاد و در محل «پارک ملی شهر واشنگتن» اجرا خواهد شد.

باکوید زیدکو، نوازنده آکاردئون، یکی از برنامه های خود را که بی شباهت به اجرای باشکوهی از آخرین روز یک کارناوال پرشورشهر نیواورلیان نبود را در همین محل «پارک ملی شهر واشنگتن» اجرا کرد که با استقبال شدید تماشاگران روبرو شد.

در میان چهره های شناخته شده ای که موسیقی جاز به شیوه نیواورلیان را زنده نگاه داشته اند شماری از هنرمندان دیگر نیز حضور داشتند از جمله ترومپت نوازهای برجسته ای چون ترنس بلانکارد و نیکولاس پیتون، «ترومبون شورتی»، فردی کینگ معروف به «مرد بلوز نواز کوچک»، نوازنده ساکسفون دونالد هاریسون، اعضای ارکستر کوبه ای تولدی دوباره، باب فرنچ و گروه تاکسیدو، و ایرما توماس، ملکه موسیقی سول نیواورلیان.

اعضای ارکستر دوک الینگتون، در حالی که در سایه بنای یادبود واشنگتن نشسته بودند، در نخستین برنامه فستیوال یاد دوک الینگتون را زنده نگاه داشتند و با اجرای تازه ای از قطعه موسیقی او به نام «نیو اورلیان» سرسپاری خود را به او و به شهر زادگاه موسیقی جاز آمریکایی نشان دادند.

هم زمان با این اجرا، در سفارت فرانسه در سوی دیگر شهرواشنگتن، پاکیتو ریورا که کارگردان هنری فستیوال به شمار می رود کنسرتی را با حضور تاریخ شناس و موسیقی دان سرشناس اهل نیواورلیان و نوازنده کلارینت دکتر مایکل وایت به اجرا درآورد.

پنجمین فسیتوال جاز دوک الینگتون با یک برنامه با شرکت کلیه هنرمندان شرکت کننده که شامل جشنی به افتخار الیز مارسلیز نوازنده برجسته پیانو می باشد در مرکز هنری کندی به پایان خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG