لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

رییس جمهوری سومالی وضعیت اضطراری اعلام کرد


رییس جمهوری سومالی شرایط اضطراری در این کشور اعلام کرد و گفت دولتش در تلاش است تا با عملیات و حمله گروه های اسلامگرای ستیزه جو مقابله کند.

شیخ شریف احمد، رییس جمهوری سومالی، روز دوشنبه پس از درخواست کمک از کشورهای خارجی برای اعزام سرباز، این اظهارات را در گفت و گو با خبرنگاران در موگادیشو ایراد کرد.

گروه های شورشی از تاریخ هفتم ماه مه، کمتر از دو ماه پیش عملیاتی را در موگادیشو آغاز کردند که در جریان درگیری ها حدود ۳۰۰ تن کشته و دست کم ۱۲۰ هزار نفر آواره شدند.

پیشتر اتحادیه آفریقا از درخواست سومالی برای اعزام سربازان خارجی به این کشور به منظور مقابله با ستیزه جویان اسلامگرا پشتیبانی خود را اعلام کرد.

ژان پینگ، رییس اتحادیه آفریقا، در بیانیه ای که شامگاه یکشنبه صادر کرد اعلام داشت این حق دولت سومالی است که از کشورهای عضو اتحادیه و جامعه بین الملل تقاضای کمک کند.

روز دوشنبه رایلا اودینگا، نخست وزیر کنیا، نیز بر نیاز سومالی به کمک نظامی تاکید کرد هرچند او به تصمیم کنیا درباره اعزام سربازان به همسایه خود سومالی، اشاره ای نکرد. نخست وزیر کنیا این سخنان را در جریان یک کنفرانس خبری با عمر عبدالرشید علی شارمارکی، نخست وزیر سومالی، ایراد کرد.

«الشباب» و «حزب الاسلام»، دو گروه عمده شورشی در سومالی اعلام کرده اند که با سربازان خارجی که به این کشور اعزام می شوند، مبارزه کنند.

XS
SM
MD
LG