لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

جمهوری اسلامی از بازداشت صدها تن در جریان تظاهرات مردمی در ایران خبر داد


بنا به اخبار رسیده، حال و هوای تهران در روز دوشنبه آرام است و هیچ گونه گزارشی درباره تظاهرات و راهپیمایی بزرگ و یا خشونت های خیابانی منتشر نشده است.

حامیان میرحسین موسوی، کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری مردم را ترغیب می کنند تا چراغ اتومبیل های خود را به علامت اعتراض و نشانی از اتحاد روشن نگه دارند.

رادیوی سراسری جمهوری اسلامی امروز، دوشنبه گفت دست کم ۴۷۵ نفر در روز شنبه بازداشت شده اند. شنبه ۳۰ خرداد خیابان های تهران و برخی شهرهای بزرگ دیگر ایران صحنه تظاهرات گسترده مردمی بود که براثر حمله نیروهای دولتی و لباس شخصی و بسیجی به مردم معترض و درگیریهای خونین با مردم، دست کم ده نفر از تظاهرکنندگان کشته شدند.

رییس پلیس تهران می گوید مشخص شده که بازداشت شدگان، نا آرامی های مدنی را دامن می زدند.

شمار کشته شدگان در خشونت های خیابانی پس از انتخابات، آنگونه که منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند تاکنون ۱۷ تن است. گزارش های دیگر حاکی از آن است که این رقم بسیار بالاتر از این است اما هیچ یک از گزارش ها تایید نشده اند.

همزمان، رسانه های ایرانی به نقل از شورای نگهبان اعلام کردند که بی نظمی های انتخاباتی در ده ها شهر شناسایی شده است.

«پرس تی وی» تلویزیون وابسته به جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد «عباس علی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان این اظهارات را روز یکشنبه در شبکه دو تلویزیون جمهوری اسلامی اعلام کرده است. آقای کدخدایی همچنین گفته شمار کل آرا در ۵۰ شهر از شمار افراد واجد شرایط رای دادن بیشتر بوده و اعتراف می کند که بیش از سه میلیون رأی مشکوک و اضافی وجود دارد.

درعین حال سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا هنوز مطمئن نیست که آیا این امر تاثیری بر نتیجه انتخابات دارد یا خیر. او اتهامات وارد شده از سوی میرحسین موسوی کاندیدای محبوب دهمین دوره ریاست جمهوری نسبت به برگزاری انتخابات مبنی بر این که تقلب در بیش از ۸۰ شهر ایران انجام شده را رد کرد.

تقلب در انتخابات و اعلام محمود احمدی نژاد به عنوان برنده رقابت ها موجب بروز بزرگترین و خونین ترین نا آرامی های مردمی در سراسر ایران از سال ۱۳۵۷ تاکنون شده است.

XS
SM
MD
LG