لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

موسوی هواداران خود را به ادامه تظاهرات دعوت کرد


به گزارش رسانه های ايران شورای نگهبان جمهوری اسلامی گفته است که تقلب در آراء دهها شهرستان، مستند شده است. ايران پرس تی وی می گويد عباس علی کدخدائی سخنگوی شورای نگهبان روز يکشنبه اين نظر را در تلويزيون کانال دو جمهوری اسلامی، ابراز داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است تعداد کل آرا در ٥٠ شهرستان از تعداد افراد واجد شرايط برای رأی دادن بيشتر بوده است و در نتيجه بيش از سه ميليون رای در انتخابات ٢٢ خرداد ماه، می تواند زير سؤال باشد.

اما سخنگو گفت که شورای نگهبان هنوز مشخص نکرده است که آيا اين تخلفات در نتيحه نهائی انتخابات تاثير گذاشته باشد. همچنين سخنگوی شورای نگهبان اتهامات کانديداهای شکست خورده که مدعی تقلب در بيش از ٨٠ شهرستان هستند را رد کرد.

در همين حال میر حسین موسوی، رقیب محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، با انتشار بیانیه ای حمایت خویش را از اعتراضات بیشتر علیه نتیجه انتخابات اعلام داشته است.

موسوی در بیانیه ای که روز یکشنبه در اینترنت منتشر شد گفت مردم ایران حق دارند علیه دروغ گویی و تقلب اعتراض کنند. وی از هوادارانش درخواست کرد خویشتن داری نشان داده و از خشونت پرهیز کنند. به گفته شاهدان در تهران، هواداران موسوی در پی غروب آفتاب در روز یکشنبه، به پشت بام های منازل خود رفتند و فریادهای مخالفت علیه دولت سر دادند.

متعاقب تظاهرات مرگبار روز شنبه، پلیس و شبه نظامیان هوادار دولت روز یکشنبه در خیابان های تهران گشت می زدند.

راديو دولتی ايران روز دوشنبه اعلام کرد روز شنبه ۴۵٧ نفر بازداشت شده اند. روز شنبه تظاهرات بزرگ و درگيريهای شديدی با نيروهای امنيتی رخ داد که طی آن دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند. جمهوری اسلامی ايران ميگويد آمار رسمی کل کشته شدگان تظاهرات های بعد از انتخابات ۱۷ نفر است.

گزارشی از تظاهرات مخالفان دولت در تهران در روز یکشنبه نرسیده است و این در حالی است که کنترل شدید دولت ایران بر گردش اطلاعات در پوشش خبری رویدادها در ایران از سوی رسانه های مستقل اخلال ایجاد کرده است.

ضمناً رسانه های ایران اعلام داشتند دختر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهوری پیشین ایران، و ۴ نفر از بستگان او در جریان تظاهرات بازداشت شدند ولی بعداً آزاد گشتند.

XS
SM
MD
LG